Kryptomeny spevňujú: Úrady USA sa chystajú obmedziť dopady krachu banky Silicon Valley Bank

Bitcoin a ďalšie kryptomeny dnes spevňujú. Prispelo k tomu okrem iného oznámenie amerických úradov, že sa chystajú obmedziť dopady piatkového krachu banky Silicon Valley Bank (SVB). Kryptomienková spoločnosť Circle ďalej upokojila klientov, že väzba stablecoinu USD Coin (USDC) k doláru v pomere 1:1 je bezpečná.

Bitcoin si okolo 9:00 SEČ podľa serveru CoinDesk pripisoval proti predchádzajúcemu dňu 9,9 percenta a pohyboval sa okolo 22.565 USD (21.07 Euro).

Americké ministerstvo financií a americká centrálna banka (Fed) oznámili rad opatrení na stabilizáciu bankového systému. Uviedli, že klienti SVB budú mať dnes prístup k svojim vkladom.

Signature Bank ako ďalšia uzavretá banka

Americké úrady ďalej uzavreli aj newyorskú banku Signature Bank. Kontrolu nad ňou prevzala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Americké úrady uviedli, že vkladatelia Signature Bank budú taktiež odškodnení bez toho, aby pritom tratili daňoví poplatníci.

Signature Bank

Foto: SITA/AP

Ako sú na tom kryptomeny?

Stablecoin USDC v sobotu stratil väzbu na dolár v pomere 1:1 a dostal sa na historické minimum kvôli obavám z expozície spoločnosti Circle, ktorá nad ním stojí, voči SVB. Dnes sa väzba kryptomeny k doláru priblížila k parite. Okolo 9:15 SEČ sa podľa serveru CoinGecko pohybovala okolo 0,98 USD.

pexels.com/Alesia Kozik

Foto: pexels.com/Alesia Kozik

Stablecoin je kryptomena viazaná na reálne aktívum, v prípade USDC ide o americký dolár. USDC je druhým najväčším stablecoinom s trhovou kapitalizáciou 37 miliárd dolárov. Tether, najväčší z nich, má podľa CoinGecko trhovú hodnotu 72 miliárd USD.

Šéf spoločnosti Circle Jeremy Allaire na Twitteri uviedol, že jej rezervný vklad 3,3 miliardy USDC držaný pri skrachovanej SVB bude plne k dispozícii, až sa dnes otvoria americké banky.

Viac o téme: bankrot , bitcoin , kryptomeny , Silicon Valley Bank SVB , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy