Inflácia sa dá poraziť aj netradičnými investíciami: Od hodiniek až po tenisky za desaťtisíce

Inflácia je momentálne globálny problém a preto nie je prekvapujúce že centrálne banky púšťajú do obehu menej peňazí ako tomu bolo v minulosti. Pretrvávajúce následky pandémie ale taktiež zložitej geopolitickej situácie, prispievajú k stále rastúcim cenám energií či potravín.

Rozširujú sa preto rozdiely medzi chudobnou časťou obyvateľstva, ktorá bojuje s poklesom reálnych miezd, a bohatými, ktorým hodnota majetku v podobe nehnuteľností, cenných papierov ale aj umenia, rastie. Avšak pred infláciou sa dá chrániť aj menej tradičnými spôsobmi, ktoré môžu byť pre skúsených investorov zlatá baňa.

Jedným z nich sú hodinky. Švajčiarsky výrobca hodiniek Rolex, bojuje s násobne vyšším dopytom po jednotlivých modeloch, ako sú jeho výrobné kapacity. Dôsledkom čoho vo výkladoch samotnej značky ale aj jej retailerov môžeme nájsť nápis “for exibition only“. Tieto výstavné kusy v niektorých prípadoch neobsahujú ani mechanickú časť hodiniek, preto slúžia iba ako lákadlo pre okoloidúcich.

Predaj za násobok ceny

Pokiaľ by ste ako bežný okoloidúci zatúžili po plne funkčných hodinkách, pri niektorých modeloch vie čakacia listina narásť až na roky. Ak ste mali šťastie niektoré z populárnych modelov odniesť si domov, na sekundárnom trhu ich viete v krátkom čase predať za násobok kúpnej ceny, no ak s predajom počkáte, cena nenosených “Rolexov“ môže narásť ešte o čosi vyššie. Práve pre konzervatívnejších investorov ktorí obľubujú uchopiteľný investičný nástroj, by mohol byť tento spôsob vhodným uchovávateľom hodnoty.

Najbohatší investori taktiež spôsobili fenomén “ghost apartments“. Pod týmto pojmom sa ukrývajú luxusné byty a nehnuteľnosti v najväčších mestách, ktoré po kúpe nikto neobýva. Paríž, New York, Miami či Hong Kong a Singapur sú pre zahraničných investorov atraktívne miesta so stabilným realitným trhom a s takmer istou dlhodobou návratnosťou investície.

Ilustračné foto: unsplash.com/Artem Zhukov

V meste New York, v boji proti tomuto fenoménu, bol dokonca vypracovaný zákon pre progresívne zdanenie neobývaných apartmánov s hodnotou prevyšujúcou 5 miliónov dolárov, čím sa snažia prinútiť majiteľov k obývaniu alebo predaju nevyužívaného apartmánu.

Ďalšou zaujímavou formou investície je napríklad novodobé umenie vo forme NFT obrázkov, znovuzrodenie zažíva aj svet kartičiek pokémon. Pre väčšinu detská kartová hra, no skúsený zberatelia vedia tieto limitované edície a zberateľské kúsky speňažiť za niekoľko desiatok tisíc dolárov.

Tenisky z „Back to the Future“

Už dlhšie zažívame aj narastajúci trend obchodu s limitovanými kúskami oblečenia a obuvi. Dôkazom sú napríklad tenisky Nike Mag 2016 “Back to the Future“ inšpirované rovnomenným filmom, ktoré sa budú dražiť v známom aukčnom dome Sotheby´s, a ich odhadovaná cena sa pohybuje medzi 60 až 80 tisíc dolárov.

Medzi tradičnejšie investičné produkty zaraďujeme aj alkohol vo forme starších vín, rumov či whiskey. Samozrejme, pri menej známych odvetviach investičného prostredia je potrebná o to väčšia odbornosť a rozhľad v danej problematike.

Viac o téme: hodinky , inflácia , investovanie , luxus , nehnuteľnosti , NFT , Nike , Rolex

Súvisiace články

Aktuálne správy