Grécke banky dostali po 16 rokoch povolenie obnoviť výplatu dividend

Európska centrálna banka (ECB) schválila žiadosť štyrom najväčším gréckym bankám, aby mohli obnoviť výplatu dividend. Banky ju zastavili pred 16 rokmi v čase dlhovej krízy. Povolenie je ďalšou známkou oživenia bankového sektora a ekonomiky krajiny, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters.

Grécko sa v roku 2009 stalo epicentrom dlhovej krízy. Podarilo sa mu však dostať z problémov po troch veľkých záchranných balíkoch a prísnych úsporných opatreniach, ktoré zahŕňali rekapitalizáciu a zoštátnenie veľkých bánk v krajine.

Štyri banky spolu vlani vykázali zisk zhruba 3,5 miliardy eur. Podporili ho vysoké úrokové sadzby a silný ekonomický rast.

„Súhlas dohľadu s obnovením výplaty dividend je poslednou pečiatkou pre plný návrat bánk k normálnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Alpha Bank Vasilis Psaltis.

Najväčšia banka v Grécku podľa trhovej kapitalizácie vyplatí na dividendách 342 miliónov eur

Eurobank, čo je najväčšia banka v Grécku podľa trhovej kapitalizácie, vyplatí na dividendách 342 miliónov eur. To zodpovedá zhruba 30 percentám čistého zisku za minulý rok. Národná banka plánuje vyplatiť 332 miliónov eur, čo je rovnako 30 percent zisku. Alpha Bank dostala povolenie vyplatiť na dividendách 122 miliónov eur, zatiaľ čo Piraeus Bank plánuje vyplatiť 79 miliónov eur.

Bankám tiež v posledných rokoch prudko klesol podiel nesplácaných úverov. Teraz je pod šiestimi percentami celkového objemu poskytnutých úverov, v roku 2016 predstavoval 45 percent.

Grécko vlani opäť získalo rating v investičnom pásme. Očakáva sa, že grécka ekonomika tento rok vzrastie o 2,5 percenta. Výrazne tak prekoná priemer eurozóny, ktorý podľa niektorých prognóz dosiahne 0,8 percenta.

Viac o téme: banky , dividendy , ekonomický rast , ekonomika , Európska centrálna banka ECB , Grécko , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy