G7 chce riešiť nerovnováhy a brániť firmy pred nečestnými praktikami Číny

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk zo skupiny G7, siedmich najbohatších krajín sveta, sa v návrhu komuniké zaviazali riešiť „nadmernú nerovnováhu“ v globálnej ekonomike. Informuje správa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na Bloomberg News.

Podľa Bloomberg News finanční lídri G7 uviedli, že je potrebné spoločné pochopenie toho, ako „netrhové politiky a praktiky“ podkopávajú medzinárodnú ekonomickú bezpečnosť. Dodala, že návrh vyhlásenia vyzýva na analýzu „koncentrácie trhu a odolnosti medzinárodného dodávateľského reťazca“.

Nemecký minister financií Lars Klingbeil vo štvrtok novinárom povedal, že o spoločnom vyhlásení ministrov financií G7 a guvernérov centrálnych bánk na stretnutí v Banffe sa stále rokuje, ale je optimistický a verí, že dôjde k dohode. V správe sa ďalej píše, že lídri sa zhodli „na dôležitosti rovnakých podmienok a na široko koordinovanom prístupe k riešeniu škôd spôsobených tými, ktorí nedodržiavajú rovnaké pravidlá a chýba im transparentnosť“.

V návrhu komuniké sa priamo nespomína Čína, ale odkazy na „netrhové politiky a praktiky“ sú často zamerané na čínske štátne dotácie a ekonomický model založený na exporte. Ministerstvo financií USA začiatkom tohto týždňa avizovalo, že šéf rezortu Scott Bessent má v úmysle tlačiť na spojencov G7, aby sa zamerali na opätovné vyváženie globálnej ekonomiky s cieľom chrániť firmy a zamestnancov pred „nečestnými praktikami Číny“.

V správe sa píše tiež, že návrh komuniké uznáva aj nárast medzinárodných zásielok „de minimis“ s nízkou hodnotou, ktoré môžu zaplaviť systémy vyberania ciel a daní a môžu sa použiť na pašovanie drog a iného nezákonného tovaru.

Bezcolná výnimka

Bezcolnú výnimku de minimis pre balíky v hodnote nižšej ako 800 USD (707,40 eura) využili čínske elektronické obchody vrátane Shein a Temu. Krajiny G7 okrem toho zvážia možnosti zvýšenia sankcií voči Rusku, ak sa nedosiahne prímerie s Ukrajinou, pokračuje správa.

Rokovania finančných lídrov z krajín G7: USA, Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska, sa vo štvrtok končia. Uvedené poznámky môžu byť súčasťou komuniké, ktoré sa pripravuje na záver trojdňového stretnutia.

Viac o téme: Čína , dovoz , export , finančné trhy , G7 , globálna ekonomika , Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy