Francúzskej konferencie pre zahraničných investorov vo Versailles sa zúčastní aj Musk

Na zámku vo Versailles pri Paríži sa v pondelok schádza vyše 200 zahraničných investorov, príde tiež miliardár a šéf automobilky Tesla Elon Musk. Očakáva sa, že francúzsky prezident Emmanuel Macron tam oznámi zahraničné investície za 13 miliárd eur. Informujú o tom francúzske médiá.

Výročné fórum s názvom Choose France (Zvoľte si Francúzsko) sa tento rok koná po šiesty raz. Má za úlohu pritiahnuť zahraničné investície a oživiť v krajine priemysel, a to s dôrazom na takzvané zelené technológie, teda šetrné k životnému prostrediu. Prezidentský palác v nedeľu večer uviedol, že oznámi 28 rozhodnutí o zahraničných investíciách v rekordnej výške 13 miliárd eur, ktoré by mali vytvoriť 8000 pracovných miest.

Elysejský palác v pondelok tiež potvrdil, že akcie sa zúčastní tiež podnikateľ Elon Musk. Stretne sa s Macronom, ministrom financií Brunom Le Mairom a s ďalšími francúzskymi politickými predstaviteľmi. Le Maire televízii BFM TV povedal, že medzi vládou a Muskom sa konajú diskusie vo viacerých oblastiach, od prieskumu vesmíru až po výrobu automobilov.

Prezident chce zvýšiť atraktivitu Francúzska

Macron by sa na fóre mal osobne stretnúť aj s predstaviteľmi firiem Pfizer, ArcelorMittal a Walt Disney. Francúzsky prezident sa dlhodobo zasadzuje o zvýšenie atraktivity Francúzska pre zahraničných investorov.

Minulý týždeň Macron oznámil na návšteve Dunkerku dve veľké zahraničné investície, obe v oblasti výroby batérií. Taiwanská spoločnosť ProLogium tam investuje 5,2 miliardy eur do továrne na výrobu autobatérií a čínska spoločnosť XTC vloží spolu s francúzskou spoločnosťou Orano 1,5 miliardy eur do miestnej výroby katódových materiálov pre lítiové batérie. Prvý projekt má priniesť 3000 a druhý 1700 pracovných miest.

Viac o téme: Elon Musk, Emmanuel Macron, Francúzsko, investície, zahraničné investície

Súvisiace články

Aktuálne správy