Firmy sa vyrovnávajú s odchodmi do predčasných dôchodkov: Zamestnávajú stále viac cudzincov!

Na Slovensku v čase pretrvávajúcej nízkej nezamestnanosti a po odchode tisícov ľudí do predčasnej penzie ďalej stúpa počet zamestnaných cudzincov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na Slovensku, ktoré má podľa štatistického úradu zhruba 2,6 milióna pracujúcich, bolo v apríli zamestnaných viac ako 105 000 cudzincov. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuje nárast o 12,5 percenta. Zhruba 40 percent zamestnaných cudzincov na Slovensku tvoria Ukrajinci, ktorí v krajine vo väčšom počte vyhľadávali prácu už pred ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu z februára 2022.

Podľa skoršej analýzy ekonómov slovenského ministerstva financií sa od epidémie choroby COVID-19 na slovenskom pracovnom trhu výrazne zmenilo zastúpenie cudzincov z krajín EÚ a z takzvaných tretích krajín.

Bude podľa vás cudzincov pracujúcich na Slovensku ďalej pribúdať?

Kým ešte v predcovidovom roku 2019 bol podiel pracujúcich cudzincov pôvodom z únie a z tretích krajín zhruba rovnaký, tento rok až 70 percent tvoria cudzinci pôvodom mimo EÚ. Pribudlo nielen Ukrajincov, ale tiež napríklad pracovníkov z Indie. Slovenská vláda opakovane čiastočne uvoľnila pravidlá pre zamestnávanie cudzincov.

Predčasné dôchodky využili tisíce zamestnancov

Zamestnávatelia na Slovensku dlhodobo upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Situáciu na pracovnom trhu podľa nich na konci minulého roka a tento rok ovplyvnil odchod tisícov ľudí do predčasnej penzie za výhodnejších podmienok, ktoré sa medzičasom zmenili.

Tento rok v apríli miera nezamestnanosti na Slovensku, ktoré má 5,4 milióna obyvateľov, dosiahla podľa hlavného ukazovateľa 3,82 percenta. Úrady práce v krajine evidovali približne 165 800 nezamestnaných a vyše 87 000 voľných pracovných miest.

Viac o téme: cudzinci , nezamestnanosť , trh práce , Ukrajina , Ústredie práce sociálny vecí a rodiny ÚPSVaR

Súvisiace články

Aktuálne správy