
Nelegálna práca sa stáva jedným z tichých problémov slovenského trhu práce. V minulom roku inšpektori práce odhalili o pätinu viac porušení zákona ako rok predtým. Zamestnávatelia čelili viac ako 18-tisíc kontrolám, pričom dostali pokuty za zhruba 2,7 milióna eur. Ministerstvo práce však upozorňuje, že nelegálnou prácou stráca ten najzraniteľnejší, a to zamestnanec bez zmluvy, ktorému chýba právna ochrana.
Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie predstavuje na Slovensku aj naďalej závažný ekonomický a spoločenský problém. Konštatuje to rezort práce v pripravenej informatívne správe o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce za minulý rok. Riešenie tohto problému si podľa ministerstva vyžaduje sústredené úsilie všetkých zainteresovaných orgánov a inštitúcií.
A ako dopadol minulý rok z hľadiska kontrol nelegálnej práce? Zo správy ministerstva práce vyplývajú nie veľmi pozitívne závery. Inšpektoráty práce vlani vykonali celkovo 18 266 kontrol zameraných na preverenie dodržiavania zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, v rámci ktorých bolo skontrolovaných 16 366 subjektov. Išlo o právnické osoby a fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi. Celkovo bolo na pracoviskách skontrolovaných viac ako 35-tisíc pracovníkov.
Zákaz nelegálneho zamestnávania podľa záverov kontrol porušilo 836 zamestnávateľov, ktorí nelegálne zamestnávali spolu 1 392 fyzických osôb. Zdá sa teda, že fenomén čiernej práce sa na Slovensku rozmáha, keďže oproti predchádzajúcemu roku stúpol počet zistených nelegálnych pracovníkov o takmer 19 percent. Približne o 20 percent medziročne stúpol aj počet nelegálne zamestnávajúcich subjektov. A to všetko pri nižšom počte kontrol v roku 2024 oproti roku 2023.
Z celkového počtu takmer 1400 nelegálne zamestnaných ľudí bolo podľa štatistík rezortu práce 297 žien a 899 mužov, ktorí tak tvorili zhruba 65 percent.
Najväčší problém s nelegálnym zamestnávaním eviduje štát v odvetví stavebníctva, kde bolo zaznamenaných 39 percent z celkového počtu nelegálne zamestnávaných osôb. Nasleduje odvetvie ubytovacích a stravovacích služieb a priemyselná výroba s podielmi 15 a necelých 11 percent.
Predstavuje nelegálna práca na Slovensku problém?
Čo sa týka regionálneho rozloženia čiernej práce, najviac prípadov nelegálneho zamestnávania bolo zistených v Nitrianskom kraji, a to zhruba 21 percent všetkých zistených prípadov. Nasleduje Bratislavský kraj s podielom 15 percent a prvú trojku krajov s najvyšším podielom zistenej nelegálnej práce uzatvára Košický kraj, kde bolo zistených takmer 14 percent nelegálnych pracovníkov.
Počet pokút stúpol o viac ako desatinu
Zistené porušenia zákonov pri zamestnávaní ľudí sa odzrkadlili aj v náraste uložených pokút. „Zatiaľ čo v roku 2024 bolo inšpektorátmi práce právoplatne uložených 774 pokút v sume 2 738 100 eur, v roku 2023 to bolo 683 právoplatne uložených pokút v celkovej sume 2 493 700 eur, čo predstavuje 13,3-percentný nárast v počte právoplatne uložených pokút a 9,8-percentný nárast v sume právoplatne uložených pokút,“ informuje rezort práce.
Nelegálne zamestnávanie pritom nepredstavuje problém len pre štát napríklad v podobe nižšieho výberu daní a odvodov, ale aj pre samotných zamestnancov. Pri nelegálnom zamestnávaní je totiž podľa ministerstva práce právna ochrana nelegálne pracujúcich osôb výrazne znížená.
„Tieto osoby strácajú právne nároky vyplývajúce z riadneho pracovnoprávneho vzťahu, ako je právo na poskytnutie mzdy, resp. odmeny, dodržiavanie dĺžky pracovného času, dovolenky, stravovania, odškodnenie poškodenia zdravia, poskytnutie osobných ochranných pracovných prostriedkov, práva vyplývajúce zo sociálneho zabezpečenia a podobne,“ upozorňuje rezort. Aj preto je podľa ministerstva práce úlohou štátu eliminovať zastieranie tradičných a predovšetkým nevyvážených spôsobov výkonu závislej práce.