Fajčenie vyťahuje z vreciek Slovákov čoraz viac peňazí: Aj keď spotreba tabaku klesá, štát stále zvyšuje dane!

, Redakcia

Spotreba tabaku na Slovensku postupne klesá. Štát však na spotrebnej dani získava stále viac peňazí. Môže za to postupné zvyšovanie daní. Aj keď fajčiari siahajú po nových menej škodlivých alternatívach, štát na meniace sa preferencie spotrebiteľov reaguje. Najnovšie nachystal novelu zákona, ktorou chce zdaniť aj náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška či iné nikotínové výrobky.

Spotreba tabaku na Slovensku za posledných päť rokov klesla zhruba o 7 percent, a to tesne pod hranicu 5000 ton ročne. Ako však dodávajú analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, výber spotrebných daní z tabaku od roku 2020 stále rastie.

V minulom roku bol výber spotrebnej dane z tabaku o 168 miliónov eur vyšší ako v roku 2019, čo je nárast o 22 percent. „Podiel na celkových daňových príjmoch sa výrazne nezmenil a je na úrovni 4,5 percenta,“ dodávajú analytici. Napriek každoročným zvýšeniam sadzieb dane pri jednotlivých tabakových výrobkoch, fajčiari však neznižujú svoju spotrebu v rovnakej miere.

Mala by podľa vás spotrebná daň z tabakových výrobkov rásť aj v ďalších rokoch?

Vďaka nárastu sadzby daní a prechodu spotrebiteľov na menej škodlivú formu fajčenia rastú príjmy za bezdymové tabakové výrobky. Sadzba dane pri týchto výrobkoch vzrástla medzi rokmi 2019 a 2023 o 145 percent zo 76,7 na 187,8 eura za kilogram.

Dnes je už sadzba dane na bezdymové výrobky na úrovni 211,3 eura za kilogram a podľa pripravenej novely porastie od februára 2025 na 264,8 eura. Novela navyše zavádza zdanenie tzv. výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami, ale neobsahujúcimi tabak iba nikotín ako elektronická cigareta či nikotínové vrecúško.

Čo sa týka spotreby tabaku na Slovensku, tá sa postupne znižuje. Kým v roku 2019 prevyšovala 5,3 tisíca tony, v roku 2023 klesla pod 5-tisíc ton.

Analytici ISA zároveň upozorňujú, že vyšším zdanením štát sleduje nielen rast príjmov štátneho rozpočtu, ale nepriamo aj úsporu na nákladoch na zdravotnú starostlivosť. Snaží sa totiž obmedziť spotrebu škodlivého tabaku.

Ďalšie zmeny v zdaňovaní tabakových výrobkov schválila vláda koncom mája tohto roka. Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa má podľa schválenej novely od budúceho roka vzťahovať aj na náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Zároveň sa má táto daň v ďalších rokoch postupne zvyšovať.

Viac o téme: analytici , dane , fajčenie , Inštitút pre stratégie a analýzy ISA , spotrebná daň , tabak , tabakové výrobky , zdanenie

Súvisiace články

Aktuálne správy