Európska komisia nás rieši až v 5 prípadoch: Ohrozené je dokonca aj zdravie Slovákov!

Rovnako ako v uplynulých mesiacoch, tak aj počas júla sa Slovensko dostalo na zoznam krajín, ktoré nesplnili svoje povinnosti. Na ich plnenie dohliada Európska komisia, ktorá v prípade potreby podniká právne kroky.

Európska komisia riešila v júli našu krajinu až v piatich prípadoch, ktoré sa týkali rôznych oblastí a sektorov. V prvom rade si musíme dávať pozor na dodržiavanie cieľov v oblasti zberu a recyklácie odpadu. Komisia spolu so Slovenskom vyzýva v tomto bode všetky členské štáty.

Do roku 2020 sme mali cieľ dosiahnuť mieru prípravy na opätovné použitie a recykláciu komunálneho odpadu (ako je papier, kov, plasty a sklo) na úrovni 50 %, no nesplnili sme ho. V smernici sa hovorí aj o separácii odpadu z elektrických a elektronických zariadení. Slovensko musí zvýšiť svoje úsilie, pretože už teraz sú vydané nové ciele na roky 2025, 2030 či 2035.

Slovensko má nedostatky vo viacerých sektoroch

Komisia tiež vyzýva Slovensko, aby správne transponovalo pravidlá EÚ týkajúce sa práva na prístup k obhajcovi a na komunikáciu po zadržaní. Lehota, ktorú mali členské štáty na transpozíciu uvedenej smernice, uplynula 27. novembra 2016. Niektoré nedostatky síce boli odstránené, ale nie všetky. Novozavedené zmeny zákona na Slovensku, najmä pokiaľ ide o definíciu pojmu podozrivý, vyvolávajú nové obavy.

EK tiež vyzýva Slovensko a ďalších 8 členských štátov, aby dokončili transpozíciu zmien smernice o ozdravení a riešení krízových situácií bánk do vnútroštátneho práva. Zmeny sú potrebné najmä s cieľom riadne zohľadňovať expozície G-SII v EÚ voči ich dcérskym spoločnostiam nachádzajúcim sa v tretích krajinách a ďalej zlepšiť schopnosti najväčších bankových skupín v EÚ odolávať finančným otrasom. Bez transpozície týchto technických, ale dôležitých opatrení, nebude možné dosiahnuť potrebnú úroveň harmonizácie v jednotnom rámci pre bankový sektor.

Stihne podľa vás Slovensko vyriešiť všetky nedostatky v priebehu dvoch mesiacov?

Nedostatky máme aj v správnom uplatňovaní systému sledovania výkonnosti a spoplatňovania leteckých navigačných služieb. Zistené problémy sa týkajú neprimeranej úrovne alebo rozdelenia nákladov účtovaných leteckým spoločnostiam, ako aj nedostatočných finančných stimulov pre poskytovateľov služieb. Nesprávne vykonávanie pravidiel EÚ ovplyvňuje nielen príjmy poskytovateľov leteckých navigačných služieb, ale aj výšku poplatkov, ktoré platia letecké spoločnosti ako zákazníci týchto poskytovateľov služieb.

Vo všetkých prípadoch má Slovensko dva mesiace na to, aby vyriešilo nedostatky. V opačnom prípade Komisia môže rozhodnúť o vydaní odôvodneného stanoviska alebo môže prípad postúpiť Súdnemu dvoru Európskej únie.

Európska komisia upozorňuje na problémy s vodou

Najvážnejším prípadom je zabezpečenie riadneho zberu a čistenia komunálnych a odpadových vôd. Slovensko podľa EK nedodržiava povinnosti stanovené v smernici o čistení komunálnych odpadových vôd, ktorej cieľom je chrániť zdravie ľudí a životné prostredie.

„Mestá a veľkomestá musia vybudovať potrebnú infraštruktúru na zber a čistenie svojich komunálnych odpadových vôd. Nezozbierané alebo nevyčistené odpadové vody môžu ohroziť ľudské zdravie a znečistiť jazerá, rieky, pôdu, pobrežné a podzemné vody,“ upozorňuje Európska komisia.

Šesť aglomerácií nemá na Slovensku vytvorený zberný systém a nemá zabezpečené primerané čistenie komunálnych odpadových vôd vstupujúcich do zberných systémov. Vo všetkých týchto aglomeráciách sa mal zabezpečiť súlad do 31. decembra 2015. Komisia poslala ešte v decembri 2021 našej krajine formálnu výzvu. Slovenské orgány reagovali na vyjadrené obavy a znížili počet nevyhovujúcich aglomerácií z 19 na 6.

„Nie všetky problémy sa však podarilo v plnej miere odstrániť. Komisia preto rozhodla o vydaní odôvodneného stanoviska Slovensku. Slovensko má teraz dva mesiace na to, aby odpovedalo a prijalo potrebné opatrenia. V opačnom prípade môže Komisia rozhodnúť o postúpení veci Súdnemu dvoru Európskej únie,“ dodala Komisia vo svojom vyjadrení.

Viac o téme: Európska komisia EK , Európska únia EÚ , odpadové hospodárstvo , Slovensko , Súdny dvor Európskej únie , voda

Súvisiace články

Aktuálne správy