Európska investičná banka požičia Česku 13 miliárd korún: Na čo ich využije?

Európska investičná banka (EIB) požičia štátu 13 miliárd korún na modernizáciu českej železnice, zvýšenie kapacít osobnej i nákladnej dopravy a zvýšenie bezpečnosti a komfortu cestujúcich. Pôžička je druhou časťou plánovanej podpory EIB v celkovej výške 48,8 miliardy korún. Minister dopravy Martin Kupka (ODS), minister financií Zbyněk Stanjura (ODS) a viceprezident EIB Kyriacos Kakouris dnes na ministerstve dopravy podpísali zmluvu o pôžičke. Investície podľa Kupku majú pomôcť s modernizáciou tratí po celom Česku a posilniť chrbtové trate transeurópskej siete TEN-T, ktorú na českom území tvoria tri dôležité európske koridory.

Financie z pôžičky budú podľa Kupku smerovať do projektov modernizácie existujúcich tratí a výstavby nových úsekov, konkrétne napríklad do železničného spojenia medzi centrom Prahy a Letiskom Václava Havla. Peniaze bude štát investovať tiež do nádražných infraštruktúr alebo zabezpečenia českej železnice, povedal dnes ČTK.

Podľa Kakourisa je pre rozvoj železnice dôležitá predovšetkým bezpečnosť. Investíciu majú podľa neho podporiť tiež požiadavky cestujúcich na spoľahlivosť, čistotu a pohodlnosť. „Chceme tiež zlepšovať dostupnosť železničnej dopravy napríklad pre postihnuté osoby alebo malé deti. Prostredníctvom železničnej dopravy sa snažíme znižovať znečistenie životného prostredia, „dodal. Suma by podľa neho mala pomôcť tiež v znevýhodnených regiónoch.

„Vďaka tej spolupráci sa darí investovať vôbec najväčší objem finančných prostriedkov do českej dopravnej infraštruktúry aj preto, aby bolo možné znovu naštartovať českú ekonomiku. Posledné údaje ukazujú, že práve investície do dopravnej infraštruktúry tomu prispievajú, „povedal Kupka.

Tri investičné zmluvy

Podľa Stanjuru má Česko s EIB aktuálne tri investičné zmluvy na podporu rozvoja dopravnej infraštruktúry, jednu z roku 2019 na sumu 11,5 miliardy korún, vlaňajší úver vo výške 24 miliárd korún a dnes podpísaná zmluva na sumu 13 miliárd korún. EIB v Česku pôsobí od roku 1992 a odvtedy podporila české projekty sumou vyššou ako 28 miliárd eur, z toho viac ako sedem miliárd eur bola podpora projektov na úrovni štátu, uviedol Stanjura.

Viac o téme: banka , Česko , investícia , pôžička , železnica

Súvisiace články

Aktuálne správy