Európska centrálna banka v roku 2023 prvýkrát za takmer 20 rokov vykázala stratu

Európska centrálna banka (ECB) v minulom roku prvýkrát za takmer 20 rokov vykázala stratu v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb v rámci jej boja proti vysokej inflácii.

Strata za rok 2023 dosiahla 1,266 miliardy eur, oznámila ECB vo štvrtok. Zvyčajné rozdeľovanie zisku medzi centrálne banky členských štátov eurozóny sa opäť neuskutoční. Už vlani sa pre 20 národných centrálnych bánk nenašli žiadne peniaze po tom, ako ECB vykázala za rok 2022 len tesne vyrovnaný výsledok hospodárenia. Naposledy ECB zaznamenala stratu v roku 2004, a to vo výške 1,6 miliardy eur.

Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu. Od leta 2022 ECB pristúpila k bezprecedentnej sérii desiatich zvýšení úrokových sadzieb za sebou v snahe čeliť miestami veľmi vysokej inflácii v oblasti spoločnej meny.

úrokové sadzby
Sídlo ECB (AP Photo/Michael Probst)

Rastúce úrokové sadzby na finančných trhoch vedú k zvyšovaniu úrokových výdavkov centrálnych bánk, s ktorými úrokové príjmy nedržia krok. Zároveň klesá hodnota aktív v portfóliu ECB, z ktorých väčšinu tvoria pevne úročené cenné papiere s dlhou splatnosťou.

Viac o téme: centrálna banka , ECB , Európska centrálna banka ECB , Európska únia , financie , inflácia , strata

Súvisiace články

Aktuálne správy