Európska centrálna banka by mala odolať pokušeniu znížiť úrokové sadzby: Inflácia zostáva vysoká

Inflácia v eurozóne zostáva tvrdohlavo vysoká. Európska centrálna banka (ECB) by preto mala odolať akémukoľvek pokušeniu znížiť úrokové sadzby predčasne, pred kľúčovými ekonomickými údajmi za 2. štvrťrok 2024. Uviedol to v piatok Joachim Nagel, prezident nemeckej Bundesbank a člen Rady guvernérov ECB. Informuje agentúra Reuters.

ECB necháva úrokové sadzby na rekordnom maxime od septembra minulého roka a odmieta diskusie o ich skorom znížení. Argumentuje, že rast miezd je stále príliš rýchly na to, aby začala uvoľňovať svoju reštriktívnu politiku.

K podobnému záveru postupne prichádzajú aj investori. Len pred niekoľkými týždňami pritom špekulovali o znížení sadzieb o 150 bázických bodov v roku 2024, ale teraz už hovoria len o 88 bázických bodoch s prvým možným pohybom v júni, čo je nezvyčajne veľká zmena v očakávaniach trhu.

Kľúčové údaje o vývoji miezd sa zverejnia v máji

„Aj keď to môže byť veľmi lákavé, je príliš skoro na znižovanie úrokových sadzieb,“ povedal Nagel. „Podrobnejší obraz o tom, ako sa vyvíjajú domáce cenové tlaky, dostaneme počas 2. štvrťroka. Potom môžeme uvažovať o znížení úrokových sadzieb,“ poznamenal.

ECB stále pripomína, že kľúčové údaje o vývoji miezd v roku 2024 budú zverejnené až v máji, takže júnové zasadnutie bude prvou príležitosťou, keď budú mať politici údaje o tom, či sa rýchly rast miezd spomaľuje. ECB pripúšťa, že nižšie ceny energií podporujú zníženie inflačných očakávaní, takže nové projekcie, ktoré zverejní v marci, by mali vykresliť priaznivejší obraz.

Ale skoré zníženie úrokových sadzieb prináša riziko nesplnenia inflačného cieľa. V extrémnom prípade by mohlo prinútiť ECB, aby úrokové sadzby opäť zvýšila, čo by bola drahá chyba, argumentoval Nagel.

Inflácia v eurozóne je aktuálne pod hranicou 3 %, ale môže trvať ďalší rok, kým sa vráti k cieľu ECB na úrovni 2 %. Nagela obzvlášť znepokojuje rast tzv. jadrovej inflácie, bez nestálych cien potravín a energií, ktorý odráža širšie cenové tlaky v ekonomike vrátane miezd a kľúčového sektora služieb.

„Miera inflácie, najmä jadrovej, zostane v nasledujúcich mesiacoch stále výrazne vyššia ako 2 %,“ upozornil Nagel. Dodal, že obdobie rýchleho klesania inflácie sa už skončilo a sú možné aj problémy, čiastočne v dôsledku sezónnych štatistických vplyvov vrátane načasovania sviatkov, ako je Veľká noc, ktoré ovplyvňujú ceny produktov a služieb.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , inflácia , úrokové sadzby , zníženie

Súvisiace články

Aktuálne správy