Najväčšia európska ekonomika je v recesii, euro oslabuje

Euro vo štvrtok stráca 0,2 percenta na 1,0731 dolára. Jednotnú európsku menu ťahá dole potvrdenie, že Nemecko – teda najväčšia európska ekonomika – je v recesii. Dolár naopak vystúpil na dvojmesačné maximum.

Americkej mene pomáha jej status bezpečnej meny v čase neistoty. Podporuje ju aj obmedzovanie stávok na to, že americká centrálna banka (Fed) tento rok začne znižovať základnú úrokovú sadzbu.

Euro naopak dopláca na správy svedčiace o ekonomickej slabosti európskeho kontinentu. Posledná prišla vo štvrtok, podľa spresnených údajov sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi znížil o 0,3 percenta, a nemecká ekonomika sa tak v prvom tohtoročnom štvrťroku prepadla do recesie. Pôvodne štatistici uvádzali, že rast v prvom štvrťroku stagnoval.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase pridáva 0,3 percenta na 104,16 bodu. Je tak najvyššie od 17. marca.

Nemecko sa ocitlo v technickej recesii

Nemecká ekonomika sa počas zimy prepadla do recesie, keď hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v prvých troch mesiacoch roka oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesol o 0,3 %. Oznámil to vo štvrtok nemecký štatistický úrad Destatis na základe spresnených údajov. V odhade z konca apríla ešte úrad predpokladal stagnáciu najväčšej európskej ekonomiky v prvom štvrťroku.
„Po tom, ako HDP už koncom roka 2022 skĺzol do záporných hodnôt, nemecká ekonomika zaznamenala dva negatívne štvrťroky po sebe,“ uviedla prezidentka Destatisu Ruth Brandová.
Za tzv. technickú recesiu sa zvyčajne považuje medzikvartálny pokles hrubého domáceho produktu (HDP) v dvoch štvrťrokoch po sebe. To však ešte nemusí nutne znamenať prepad výkonu ekonomiky za celý rok.
V Nemecku sa najmä vďaka miernej zime nenaplnili najhoršie scenáre, ako napríklad významný nedostatok zemného plynu. Súkromná spotreba nedokázala pozitívne prispieť k výkonu ekonomiky vzhľadom na vysokú infláciu. Podľa spresnených údajov výdavky domácností na potraviny a nápoje, ako aj na obuv a oblečenie v prvom štvrťroku 2023 v medzikvartálnom porovnaní klesli.
Tempo rastu cien sa v poslednom období síce spomalilo, medziročná miera inflácie 7,2 % evidovaná v apríli však zostala stále vysoká.

Viac o téme: dolár, ekonomika, euro, hrubý domáci produkt HDP, makroekonomika, Nemecko, recesia

Súvisiace články

Aktuálne správy