Euro je na ceste zaznamenať najväčší týždenný prepad za dva mesiace

Euro je na ceste zaznamenať najväčší týždenný prepad za dva mesiace. Na vine je politická neistota vo Francúzsku pred predčasnými voľbami, pretože z nich vzišla nová vláda by mohla zhoršiť fiškálnu situáciu krajiny. Na dolár jednotná európska mena okolo 16.30 h SELČ strácala 0,5 percenta na 1,0681 USD. Za celý týždeň by euro mohlo odpísať 1,2 percenta.

Francúzske trhy zažili ďalší prudký výpredaj. Investori si chcú nechať zaplatiť za držanie francúzskeho štátneho dlhu najviac od roku 2011. Dole sa prepadajú akcie bánk. „Na oboch koncoch francúzskeho politického spektra sú strany, ktoré vedú kampaň, fiskalne expanzívne,“ upozornil analytik Karl Schamotta zo spoločnosti Corpay v Toronte. „Trhy reagujú na ďalšie fiškálne napätie,“ dodal.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire dnes vyhlásil, že druhej najväčšej ekonomike eurozóny hrozí finančná kríza, či už zvíťazí krajná pravica alebo ľavica. Obe zoskupenia totiž plánujú veľké verejné výdavky. Euroskeptické Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej v prieskumoch verejnej mienky vedie.

Slabosť eura prispieva k rastu dolára. Dolárový index, ktorý sleduje menu voči šiestim porovnateľným menám, má v rovnakom čase k dobru 0,52 percenta a je na 105,78 bodu, čo je najvyššia hodnota od 2. mája.

Viac o téme: americký dolár USD , banky , euro , Francúzsko , index , investori , pokles

Súvisiace články

Aktuálne správy