ECB zvýšila úrokové sadzby a bude pokračovať (komentár)

, analytik Across Private Investments

Tento týždeň bol posledným pred koncom roka, kedy sa na finančných trhoch diali dôležité veci. Videli sme zasadnutia viacerých centrálnych bánk, ktoré zvýšili úrokové sadzby a dôležité dáta americkej inflácie, ktoré potešili trhy. Optimizmus však rýchlo vyprchal.

Sadzby pôjdu ešte vyššie

ECB zvýšila základnú úrokovú sadzbu pre refinančné operácie z 2 % na 2,5 %; čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Čo bolo však dôležitejšie, je „jastrabí“ komentár guvernérky Lagardeovej, kedy až tretina členov výboru navrhovala zvýšenie sadzby o 0,75 %. Zdôraznila, že ECB je odhodlaná intenzívnejšie bojovať s infláciou, čomu budú zodpovedať aj ďalšie kroky centrálnej banky.

Ubezpečila trhy, aby nepočítali s tým, že ECB skončí so zvyšovaným sadzieb na 3 %, ale pôjde ešte ďalej. Dnes už trh započítava zvýšenie o 0,5 % vo februári; o 0,5 % v marci a o 0,25 % v máji budúceho roka. Ku koncu prvého kvartálu sa tak základná sadzba bude pohybovať na úrovni 3,5 %; čo môže slovenské hypotéky poslať až k 4,5 % oproti dnešným 3,5 %. ECB taktiež zdôraznila, že bude znižovať objem svojej bilancie a sťahovať peniaze z obehu, čo by malo vytvárať ďalšie protiinflačné tlaky.

Boli zmenené aj projekcie rastu európskej ekonomiky a inflácie. Pre rok 2022 sa počíta s priemernou infláciou na 8,4 %, pre 2023 s 6,3 %; pre 2024 s 3,4 %. Naopak rast bol revidovaný smerom nadol. Pre rok 2022 je odhad na 3,4 %; pre 2023 na 0,5 % a pre 2024 zostal na 1,9 %. Výsledkom projekcií je, že ECB očakáva v priemere vyššiu infláciu ako na poslednom zasadnutí a naopak nižší rast. Čomu teraz prispôsobuje aj sprísňovanie menovej politiky. ECB pre rok 2023 očakáva aj príchod slabej recesie, čo znamená, že dva kvartály po sebe by sme mali vidieť aj pokles HDP.

Graf 1: Projekcie ECB

Zdroj: ECB

Dáta inflácie potešili trhy, optimizmus však dlho nevydržal

Americká centrálna banka Fed v poslednom roku upriamila celú svoju pozornosť na boj s infláciou. Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb začína v posledných mesiacoch prinášať vytúžené ovocie. Inflácia klesá už piaty mesiac v rade a posledné dva mesiace jej rýchlosť poklesu prekvapila aj analytikov.

V novembri sa očakávala inflácia na 7,3 %, ktorá mala poklesnúť zo septembrových 7,7 %. Na prekvapenie všetkých poklesla až na 7,1 %. To potvrdzuje, že politika centrálnej banky prináša svoje úspechy. Na tomto výsledku sa rast cien služieb podieľal 3,9 %; tovary pridali ďalších 0,8 %; rast cien potravín 1,4 % a energie 1 %.

Rast sadzieb z 0 % na 4,5 % si však v ekonomike vyžiada svoju daň. Príde k spomaleniu ekonomickej aktivity, čo už je badať na predstihových ukazovateľoch. Už dnes sa to odráža na poklese inflácie. Centrálna banka plánuje ešte zvýšiť úrokové sadzby v decembri a v prvom kvartáli budúceho roka, čo by jej malo pomôcť skrotiť infláciu ešte viac k stanovenému cieľu.

Podobný scenár volí aj európska ECB, ktorá je síce pozadu za Spojenými štátmi v raste sadzieb, ale z objektívnych dôvodov. ECB musí prihliadať na vysoko zadlžené krajiny, akými je napríklad Taliansko, aby boli schopné rast sadzieb absorbovať a nedostali sa do finančných problémov. Môžeme očakávať, že postupne bude rast sadzieb kulminovať aj v Európe a pokiaľ nepríde k novému externému šoku, mohli by sme mať vrchol inflácie za sebou.

Americké akcie na výsledky inflácie reagovali pozitívne, keď sa dostali na najvyššie úrovne od októbra tohto roku. Tieto zisky si však neudržali ani deň, keď ich schladil Powell na zasadnutí Fedu a zdôraznil, že skoré znižovanie sadzieb nepríde tak, ako s tým počítal trh a centrálna banka si nemôže dovoliť široké zakorenenie inflácie. Preto môžu sadzby ostať na vyšších úrovniach po dlhšiu dobu. 

Graf 2:  Vývoj US medziročnej inflácia meranej metódou CPI vs. základná sadzba US – FED funds futures

Zdroj: Bloomberg

Čo prinesie nový týždeň?

Nový týždeň prinesie len málo dôležitých výsledkov pre vývoj cien finančných aktív. Všetky dôležité zasadnutia už prebehli v tomto týždni. Uvidíme akurát mesačné predaje tovarov dlhodobej spotreby, ktoré sú cyklickým tovarom. Jedná sa o práčky, spotrebiče, automobily a mnohé ďalšie stroje či prístroje, ktoré sú spravidla na dlhodobú spotrebu. Tento tovar je cyklický a v prípade zhoršenia ekonomiky a zoslabnutia dopytu by sme mali vidieť odkladanie nákupov takýchto zariadení a prepad v ich predajoch. Dáta tak môžu potvrdiť, či už dochádza k postupnému ochladzovaniu ekonomiky v USA.

Viac o téme: Across Private Investments , Dominik Hapl , Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , komentár , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy