Dopláca Slovensko na sankcie voči Rusku? Takáto je podľa analytikov realita, mnohí budú prekvapení!

, Redakcia

Skutočný rozsah sankcií EÚ voči Rusku je oveľa menší, než by sa z verejnej diskusie mohlo zdať. Konštatuje to inštitút INESS, podľa ktorého európska aj slovenská ekonomika dnes čelia viacerým problémom. Tie sú však spôsobené rokmi zlej rozpočtovej, monetárnej a energetickej politiky na úrovni Bruselu aj Bratislavy. Predstava, že úprava sankcií voči Rusku zásadne zmení ekonomickú situáciu na Slovensku a v Európe, je tak podľa inštitútu mylná.

Verejná debata o sankciách na Rusko sa na Slovensku zintenzívnila aj v súvislosti s iniciatívou kontroverznej proruskej skupiny Brat za brata, ktorá tvrdí, že sa jej podarilo vyzbierať takmer 450-tisíc podpisov občanov, ktorí chcú, aby Slovensko ukončilo podporu sankcií proti Ruskej federácii. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS sa pozrel na všetky sankcie, ktorým čelí Rusko pre jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu a rozdelil ich do štyroch oblastí. Aký vplyv majú na slovenskú ekonomiku?

Prvou skupinou sankcií sú tie na zhruba 2 400 konkrétnych ľudí, od politikov cez oligarchov až po propagandistov. Tí majú zmrazený majetok nachádzajúci sa v Európe a zakázaný vstup. Z pohľadu slovenskej ekonomiky je táto časť sankcií úplne bezvýznamná, konštatuje INESS.

Finančné sankcie

Druhá skupina sú sankcie na finančný systém a finančné aktíva ruského štátu. Väčšina ruských finančných inštitúcií stratila prístup k eurovému finančnému systému. V praxi to znamená, že priame finančné transakcie z a do Ruska buď musia prejsť prísnym filtrom výnimiek, alebo pretiecť okľukou cez prostredníka v tretích krajinách. Je to prekážka, no po troch rokoch sú podľa inštitútu INESS „obchádzky“ už vcelku dobre zabehané.

„Finančné sankcie sťažujú možnosť ruských investícií na Slovensku a naopak (opäť je nutné zakryť takéto aktivity cez tretiu krajinu), no priame zahraničné investície medzi našimi krajinami boli za posledných 20 rokov veľmi malé a už v období pred rokom 2022 prichádzalo k čistému odlivu ruského kapitálu. Dopady na slovenskú ekonomiku sú preto veľmi limitované,“ uvádza INESS.

Aký vplyv na Slovensko majú podľa vás sankcie uvalené na Rusko pre vojnu na Ukrajine?

Podstatne väčšou palicou je zmrazenie eurových aktív Ruskej centrálnej banky v hodnote 210 miliárd eur. Ich blokácia veľmi zúžila rezervný vankúš ruského finančného systému, ktorý teraz tvoria už len čínske juany a zlato. Rýchle odčerpávanie rezerv a silné inflačné tlaky sú podľa analytikov inštitútu aktuálne jeden z najvážnejších ekonomických problémov Ruska. Z pohľadu slovenskej ekonomiky ale blokácia finančných ruských aktív nemá priame dopady.  

Aký vplyv majú sankcie na náš export a v oblasti energetiky? Pokračujte v čítaní na ďalšej strane.

1 / 4

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: dodávky plynu , ekonomika , energetika , Gazprom , Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS , Rusko , sankcie

Súvisiace články

Aktuálne správy