Dočkajú sa úspory sporiteľov ich staroby? Pre budúce dôchodky je rozhodujúca táto vec!

, Redakcia

Dôchodkové systémy potrebujú do budúcnosti predovšetkým legislatívnu stabilitu, aby sa sporitelia mohli spoľahnúť, že ich úspory sa dočkajú ich vlastnej staroby. Upozorňuje na to člen predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Matej Varga, ktorý zastupoval asociáciu na 33. Ekonomickom fóre v poľskom Karpaczi.

Krátkodobé riešenia v prospech štedrosti súčasných výdavkov sú podľa Mateja Vargu páčivé, ale podľa jeho slov je potrebné pamätať na to, že sú na úkor celého systému. „Udržateľnosť verejných financií a dôchodkového systému stojí na zodpovednom dlhodobom prístupe a plánovaní. Tá najťažšia zmena však spočíva v tom, že zodpovednosť za dôchodok budú musieť zobrať občania do vlastných rúk,“ upozorňuje Varga.

Ekonomické fórum v Karpaczi je najväčšou a najdôležitejšou konferenciou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Vrcholní predstavitelia európskej politiky a ekonomiky tu podľa ADSS diskutujú o najdôležitejších témach súčasnosti a vyhlásenia a iniciatívy ovplyvňujú nielen zúčastnené štáty, ale aj európsky región a svet.

Podarí sa udržať na Slovensku stabilné nastavenie dôchodkového systému v ďalších rokoch?

Na 33. ročníku sa začiatkom septembra stretlo viacej ako šesťtisíc účastníkov a počet debát presiahol 350. Kľúčové tematické oblasti sú financie a ekonomika, zdravotnícke fórum, politika a bezpečnosť, spoločnosť a udržateľný rozvoj.

„Starnutie populácie a nízka pôrodnosť v strednej a východnej Európe vedú k zvyšujúcemu sa počtu dôchodcov, čo kladie veľký tlak na financovanie dôchodkových systémov. Reformy v posledných desaťročiach zahŕňali zavedenie viacpilierových systémov, zvýšenie dôchodkového veku a zníženie výdavkov na verejné dôchodky s cieľom znížiť tlak na štátny rozpočet,“ uvádza ADSS.

Ďalšie zmeny sú nevyhnutné

Poľsko, Česko aj Slovensko už začali dôchodkové reformy, ale geopolitické zmeny vyvolávajú diskusiu, aké sú ďalšie nevyhnutné zmeny. Diskusný panel o penzijných systémoch sa podľa asociácie zameriava na hľadanie najlepšieho modelu a vyhodnocuje skúsenosti v týchto štátoch.

Pozvanie na Ekonomické fórum za Slovensko dostala Asociácia dôchodkových správcovských spoločností, ktorú v diskusnom paneli zastupoval člen predsedníctva Matej Varga. Ďalšími účastníkmi panelu boli Robin Maialeh, riaditeľ Výskumného inštitútu pre pracovné a sociálne záležitosti v Česku, Zbigniew Derdziuk, člen predstavenstva poľskej Sociálnej poisťovne, a Dražen Mršić, viceprezident Chorvátskej dôchodkovej investičnej spoločnosti.

Diskusia o dôchodkových systémoch si dáva ako zásadnú otázku Čo najdôležitejšie sa môžeme naučiť z predchádzajúcich reforiem. ADSS upozorňuje, že starnutie populácie a migrácia v štátoch strednej a východnej Európy pokračujú. „Ďalšie reformy budú musieť nájsť rovnováhu medzi udržateľnosťou systému a adekvátnymi dôchodkami. Na adaptáciu systémov vplývajú aj technologické zmeny, digitalizácia a zvýšenie flexibility pracovného trhu. Štáty sa nevyhnú inovácii dôchodkových produktov a silnejšiemu zapojeniu jednotlivcov do prípravy na dôchodok,“ dodáva asociácia.

Viac o téme: ADSS , dôchodkový systém , dôchodky , druhý pilier , Matej Varga

Súvisiace články

Aktuálne správy