
Druhý pilier na Slovensku naberá postupne na sile. V minulom roku sa do sporivého penzijného piliera zapojilo viac ako 126-tisíc ľudí. Postupne rastie aj suma, ktorú sporitelia z druhého piliera dostávajú. Priemerná výška doživotných dôchodkov vyplácaných životnými poisťovňami medziročne vzrástla o 13 percent na takmer 25 eur.
Priemerná výška doživotných dôchodkov z druhého piliera vyplácaných životnými poisťovňami, bez indexácie a bez pozostalostného krytia, predstavovala v minulom roku sumu 24,55 eura mesačne. V roku 2023 to bolo 21,79 eura. Ako ďalej informuje Sociálna poisťovňa, celkovo poberalo minulý rok dôchodok z druhého piliera formou doživotného dôchodku 7 333 sporiteľov.
O dôchodok z druhého piliera bolo pritom vlani podaných celkom 22 181 žiadostí, z toho 20 692 z nich podali sporitelia priamo v Sociálnej poisťovni a 1 489 spísali vo svojich dôchodkových správcovských spoločnostiach. Oproti roku 2023, kedy bolo podaných 20 618 žiadostí, ide o stabilný nárast.
Počet uzatvorených zmlúv so životnou poisťovňou na doživotný dôchodok za obdobie roka 2024 predstavoval 2 960. Popri doživotnom dôchodku bolo uzatvorených ďalších 428 dohôd o vyplácaní dôchodku z druhého piliera programovým výberom.
Považujete zavedenie druhého piliera do slovenského dôchodkového systému za správne?
Slováci stále prejavujú aj záujem o jednorazový výber celej nasporenej sumy. Možnosť použiť celú nasporenú sumu príspevkov – v prípade splnenia podmienky poberania dôchodkov aspoň vo výške referenčnej sumy – na programový výber (vrátane jednorazového vyplatenia príspevkov), využilo podľa údajov Sociálnej poisťovne minulý rok 14 361 sporiteľov.
V režime malá nasporená suma bolo v roku 2024 uzatvorených 1 073 zmlúv. „Týmto sporiteľom neponúkla žiadna poisťovňa doživotný dôchodok z dôvodu nízkej nasporenej sumy. Preto im bude dôchodková správcovská vyplácať dôchodok mesačne najviac v sume 14,90 eura až do vyčerpania nasporenej sumy (nie doživotne),“ dodáva poisťovňa.

Záujem o druhý dôchodkový pilier pritom stúpa. Svedčí o tom počet sporiteľov, ktorý sa už blíži k dvom miliónom. V minulom roku sa počet sporiteľov, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, podľa údajov poisťovne zvýšil o 126 266 a ku koncu roka dosiahol 1 965 144.
Na základe prvého dôchodkového poistenia (vstupu na pracovný trh), kedy poistencom vzniká účasť v druhom pilieri automaticky, vstúpilo minulý rok do sporiaceho piliera 78 888 sporiteľov.
Sporitelia využili aj možnosť vystúpiť z druhého piliera
Na základe zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení do druhého piliera dobrovoľne vstúpilo ďalších 47 378 sporiteľov. „Možnosť vystúpiť z druhého piliera, týkajúca sa sporiteľov s automatickou účasťou, si v minulom roku uplatnilo 2 358 poistencov,“ informovala poisťovňa.
Slováci v minulom roku prejavili záujem aj o zmenu svojho správcu dôchodkových úspor, v medziročnom porovnaní sa však žiadne dramatické zmeny neudiali. Možnosť prestúpiť do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) v minulom roku využilo 59 706 sporiteľov, čo zodpovedá približne počtu z roku 2023, kedy DSS zmenilo 60 200 sporiteľov.
Zmeniť správcu úspor je jednoduchšie
Od roku 2023 sa pritom situácia sporiteľov, ktorí majú záujem o prestup do inej DSS, výrazne zjednodušila. Na prestup už nepotrebujú od Sociálnej poisťovne akceptačný list. Zmeniť DSS tak môžu len na základe prestupovej zmluvy s novou DSS. „Obmedzenie však spočíva v možnej frekvencii týchto prestupov. Prestup medzi DSS je totiž možný najskôr rok od uzatvorenia prvej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení a následne pol roka od posledného prestupu,“ dodáva Sociálna poisťovňa.
Majetok sporiteľov v druhom pilieri už presiahol 17 miliárd eur. Ako konkrétne sa vyvíjalo zhodnotenie prostriedkov sporiteľov v minulom roku, ale aj to, koľko peňazí už bolo z druhého piliera dôchodcom vyplatených, si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.