Dlhopisy eurozóny sa po povolebnom výpredaji stabilizovali

Výnosy zo štátnych dlhopisov eurozóny sa v utorok ustálili po výpredajoch v predchádzajúcom dni v dôsledku silnej podpory krajne pravicových strán vo voľbách do Európskeho parlamentu, čo viedlo k vypísaniu predčasných volieb vo Francúzsku.

 Výnosy desaťročných francúzskych dlhopisov v pondelok (10. 6.) vzrástli o viac ako 12 bázických bodov, čo bol ich najväčší jednodňový skok za 11 mesiacov. Predčasné voľby vyvolali totiž obavy o už aj tak krehké verejné financie krajiny.V utorok sa výnos z francúzskeho desaťročného dlhopisu takmer nemenil a pohybuje sa okolo úrovne 3,239 %.

V prípade desaťročného dlhopisu Nemecka, ktorý slúži ako referenčný v rámci eurozóny, výnos v utorok klesol o 1 bázický bod na 2,665 % po tom, ako v pondelok vzrástol o 6 bázických bodov.A výnos z desaťročného dlhopisu Talianska klesol o 2 bázické body na 4,062 %. V pondelok však vyskočil o 11 bázických bodov, na najvyššiu úroveň od decembra 2023.Rozpätie medzi výnosmi z desaťročných dlhopisov Talianska a Nemecka sa znížilo o 1 bázický bod na 139 bázických bodov.

Viac o téme: dlhopisy , Európsky parlament EP , eurozóna , stabilizácia , voľby , výnosy

Súvisiace články

Aktuálne správy