Divízia Amazonu investuje 15,7 miliardy eur do dátového centra v Španielsku

Cloudová divízia americkej technologickej spoločnosti Amazon investuje 15,7 miliardy eur do dátového centra v Španielsku. Chce výrazne posilniť svoju prítomnosť v krajine, uviedla dnes agentúra Reuters. Dátové centrum vznikne v autonómnej oblasti Aragónia na severovýchode Španielska.

Región je už teraz centrom spoločnosti Amazon v Španielsku. Podľa oblastnej vlády sa investícia bude realizovať v priebehu desiatich rokov. Vláda plán označila za „najväčšiu technologickú investíciu v Španielsku a v južnej Európe“.

Amazon uviedol, že nový plán nahradil predchádzajúci zámer, ktorý bol oznámený v roku 2021. Vtedy spoločnosť vyčlenila pre Španielsko 2,5 miliardy eur. Vďaka investícii bude až do roku 2033 v miestnych firmách každoročne vznikať odhadom v priemere 17 500 pracovných miest, uviedla americká firma.

„Rozhodnutie divízie Amazon Web Services (AWS) vybrať si Španielsko nás stavia do čela technologických inovácií a umelej inteligencie v Európe,“ citoval Amazon ministra pre digitálnu transformáciu Josého Luisa Escrivu.

Americký technologický gigant uviedol, že svoje dátové centrá v Španielsku bude plne napájať energiou z obnoviteľných zdrojov. Rôzni poskytovatelia cloudových služieb, ako je AWS alebo Azure od Microsoftu, investujú v Európe do budovania dátových centier veľa peňazí. V minulosti sa sústredili do rovnakých regiónov.

Viac o téme: Amazon , dátové centrá , investícia , Španielsko

Súvisiace články

Aktuálne správy