Diera v ruskom rozpočte sa zväčšuje: Jeho schodok sa vo februári prehĺbil o ďalšie stovky miliárd rubľov

, Redakcia

Ruský rozpočet je pod nevídaným tlakom. Rapídny prepad príjmov z predaja fosílnych palív a na druhej strane výrazný nárast výdavkov kvôli invázii na Ukrajinu spôsobili, že už po dvoch mesiacoch sa rozpočtový schodok blíži k schválenému plánu na celý tento rok.

Hoci sa po katastrofálnom januári čísla ruského rozpočtu vo februári zlepšili, výrazné prehlbovanie rozpočtového schodku sa nezastavilo. Podľa údajov zverejnených ruským ministerstvom financií totiž za prvé dva mesiace roka vykázala ruská federálna kasa deficit v objeme takmer 2,6 bilióna rubľov, čo je v prepočte vyše 32 miliárd eur.

V samotnom februári sa tak rozpočtový schodok prehĺbil o ďalších vyše 800 miliárd rubľov, čo je bezmála 10 miliárd eur. Schválený rozpočet pritom na celý rok 2023 počíta so schodkom v objeme bezmála 3 bilióny rubľov.

Príjmy klesli o štvrtinu, výdavky stúpli o polovicu

Celkové príjmy ruského federálneho rozpočtu sa za prvé dva mesiace roka medziročne prepadli o štvrtinu na necelých 3,2 bilióna rubľov. Výnosy z ropy a plynu klesli až o 46 % na 957 miliárd rubľov. Výdavky naopak medziročne raketovo stúpli o 52 % na vyše 5,7 bilióna rubľov.

Februárové prehĺbenie deficitu o spomínaných 800 miliárd rubľov pritom prichádza po katastrofálnom januári, kedy ruská federálna kasa vykázala schodok takmer 1,8 bilióna rubľov. To bol najhorší výsledok za posledných 25 rokov, pripomína web The Moscow Times.

Ruský rozpočet trpí najmä západnými sankciami zameranými na komoditný sektor, tvrdí hlavná ekonómka Alfa Bank Natalia Orlová. „Kombinácia slabých príjmov a vysokého rastu výdavkov zvyšuje obavy o fiškálnu stabilitu,“ cituje ju The Moscow Times.

Kde sa zastaví ruský rozpočtový deficit?

Schodok za celý tento rok tak bude zrejme v Rusku výrazne vyšší, ako si naplánovala vláda, teda na úrovni spomínaných 3 biliónov rubľov. Analytici Deutsche Bank napríklad odhadujú, že ruský rozpočet o bilióny rubľov príde v dôsledku poklesu cien ruskej ropy a zníženia produkcie, pridať sa môžu ďalšie stovky miliárd kvôli nadhodnotenej prognóze ekonomiky a netreba zabúdať ani na rapídny rast rozpočtových výdavkov.

Situácia v ruskom rozpočte by sa mohla o čosi zlepšiť v lete, kedy má v Rusku začať fungovať nový vzorec na výpočet daní z ropy. Ako však poznamenáva Janis Kluge z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti, na základe aktuálnych dát sa ukazuje, že ruská vláda si bude musieť požičiavať tento rok oveľa viac, ako plánovala.

Viac o téme: ceny energií , komodity , makroekonomika , plyn , ropa , rozpočet , Rusko , sankcie , štátny rozpočet , verejné financie

Súvisiace články

Aktuálne správy