
Akcie v Spojených štátoch znovu prudko oslabili. Technologický index Nasdaq a širší index S&P 500 majú za sebou najväčší jednodňový pokles od septembra 2022. Investori sa obávajú, že obchodné clá vyvolajú recesiu. Americký dolár oslabil voči japonskému jenu a švajčiarskemu franku.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, v pondelok stratil 2,08 percenta na 41 911,71 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 2,7 percenta na 5614,56 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil dokonca o štyri percentá na 17 468,32 bodu.
-
Pamätáte sa, kto bol zobrazený na dvadsaťkorunáčke? Otestujte svoje vedomosti o slovenských bankovkách! (kvíz)
-
Minister práce predstavil dlho očakávanú pomoc rodinám: Na toto sa môžu tisícky domácností tešiť!
-
Obľúbený mobilný operátor mení cenník aj balíčky služieb: Niekde ceny dvíha, inde ich uberá!
„Investori naďalej vyhodnocujú túto umelo vytvorenú korekciu – a hovorím umelo vytvorenú, pretože bola v istom zmysle vyvolaná agresívnymi hrozbami globálnych obchodných bariér a ciel,“ uviedol analytik Sam Stovall zo spoločnosti CFRA Research v New Yorku. „Býčie trhy nezomierajú starobou, ale strachom, a to, čoho sa najviac bojí, je recesia,“ dodal.
Bude prepad amerických akcií pokračovať aj v nasledujúcich dňoch?
Akcie výrobcu elektromobilov Tesla stratili vyše 15 percent. Za posledné tri mesiace odpísali zhruba polovicu svojej trhovej hodnoty. Výrazne dole zamierili aj zvyšné akcie z takzvanej veľkolepej sedmičky. Z nich Nvidia, Apple, Google a Meta stratili medzi štyrmi a piatimi percentami.
Na devízovom trhu investori nakupujú švajčiarsky frank a japonský jen, ktoré uprednostňujú pre ekonomickú neistotu vyvolanú napätím ohľadom ciel a pravdepodobného spomalenia americkej ekonomiky. Len je blízko päťmesačného maxima. Po najlepšom týždni za posledných 16 rokov sa ďalej vysoko drží euro.
Krátko pred 22:00 SEČ odpisuje dolár od jenu 0,45 percenta na 147,38 JPY. Euro na dolár stráca iba 0,1 percenta na 1,0826 USD.
Analytik hovorí o prudkých výpredajoch
Americké akciové indexy zažívajú v poslednom mesiaci podľa analytika XTB Tomáša Vranku relatívne prudké postupné výpredaje. V rovnakom trende pokračujú aj začiatkom tohto týždňa.
"Za pondelok 10. marca 2025 totiž akciový index S&P 500 odpisuje viac ako 2 % a technologický Nasdaq dokonca viac ako 3 %. Od začiatku roka je prvý menovaný index od svojich historických maxím nižšie o takmer 10 % a druhý menovaný index dokonca nižšie už o viac ako 13 %. Niektoré individuálne akcie sú na tom však ešte oveľa horšie," dodáva Vranka.
Indexy sa ako také teda nachádzajú na najnižších hodnotách za posledného pol roka. Ide podľa analytika o vcelku paradoxnú situáciu, keďže pokles trhov má na svedomí najmä americký prezident Donald Trump, ktorý bol pred voľbami považovaný za lepšieho kandidáta pre akciové trhy ako jeho súperka Kamala Harris. Od Trumpa si totiž investori sľubovali veľkú podporu domácej ekonomiky, vysoké výdavky, dereguláciu niektorých odvetví a zníženie, respektíve aspoň nezvyšovanie daní na kompenzáciu rastúcich deficitov USA.
Je to ale práve Donald Trump, ktorý stojí za výpredajmi. Ten sa totiž krátko po nástupe do úradu začal vyhrážať viacerým krajinám a ekonomickým celkom clami. Mnohé štáty začali hovoriť o odvetných clách a iných opatreniach. Clá sú však podľa analytika XTB v princípe bariérou medzinárodného obchodu, ktoré zhoršujú ekonomické vzťahy a pôsobia proinflačne. Clá totiž zvyknú predražovať spotrebu domácim obyvateľom, keďže sú výrobky zo zahraničia jednoducho drahšie, ako by boli bez ciel.
Clá pocíti americká ekonomika v spomalení rastu
Odhady sa síce rôznia, avšak väčšina analytikov či inštitúcií odhaduje, že clá môžu na rast americkej ekonomiky negatívne dopadať až do výšky niekoľkých percentuálnych bodov, ktoré odoberú z rastu za tento rok. "Okrem toho, bude musieť centrálna banka pravdepodobne z dôvodu vyššej inflácie dlhšie držať úrokové sadzby vyššie, čo je pre ekonomiku a akciové trhy ďalší negatívny faktor," upozorňuje Vranka.