Credit Suisse v prvom kvartáli zaznamenala rozsiahly odliv aktív: Vykázala však čistý zisk 12,4 miliardy

Švajčiarska banka Credit Suisse, ktorú pre vážne problémy prevezme väčší domáci konkurent UBS, vykázala v prvom štvrťroku vďaka mimoriadnym opatreniam súvisiacim so záchranným plánom čistý zisk 12,4 miliardy švajčiarskych frankov po strate 1,4 miliardy švajčiarskych frankov pred rokom. Zaznamenala však odliv aktív v hodnote vyše 61 miliárd švajčiarskych frankov. Vyplýva to z jej dnešnej tlačovej správy.

Za vysokým čistým ziskom stál kontroverzný odpis dlhopisov banky s nominálnou hodnotou 15 miliárd švajčiarskych frankov, ktorý v súvislosti s plánom na záchranu podniku nariadili švajčiarski regulátori. Bez zahrnutia mimoriadnych položiek vykázala Credit Suisse hrubú stratu 1,3 miliardy švajčiarskych frankov.

Credit Suisse je druhou najväčšou bankou vo Švajčiarsku

V marci sa však dostala do takých vážnych problémov, že začala ohrozovať finančnú stabilitu globálneho bankového sektora. Do veci sa preto vložila švajčiarska vláda, centrálna banka a regulačné orgány, ktoré dojednali záchranu banky tak, že ju prevezme jej väčší domáci rival UBS.

„Credit Suisse zaznamenala výrazný odliv čistých aktív, najmä v druhej polovici marca. Tento odliv sa už zmiernil, ale ešte sa nezvrátil, „uviedla banka vo výsledkovej správe. Dnešná výsledková správa by mohla byť posledná v 167 rokoch dlhej histórii spoločnosti Credit Suisse, pretože sa predpokladá, že konkurent UBS jej prevzatie čoskoro dokončí.

Viac o téme: Credit Suisse , Švajčiarsko , UBS , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy