Čo so slovenskými verejnými financiami? Ak nezasiahneme, môžeme mať veľký problém, tvrdí nový minister financií

Slovensko viac ako kedykoľvek predtým potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií a možnostiach, ako ho zlepšiť. Uviedol to minister financií Michal Horváth.

„Ak nezasiahneme, v budúcnosti môže mať Slovensko veľký problém,“ skonštatoval. Poukazuje na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), podľa ktorej sa verejné financie v roku 2022 dostali do pásma vysokého rizika z pohľadu dlhodobej udržateľnosti.

„Aj v európskom porovnaní, žiaľ, zaostávame. Slovensko podľa RRZ po zohľadnení dôchodkovej reformy patrí k tej najhoršej štvrtine krajín v rámci Európskej únie z pohľadu dlhodobej udržateľnosti a potvrdila to aj Európska komisia. RRZ rovnako upozorňuje, že miera zadlženosti by bez dodatočných opatrení začala stúpať,“ upozornil Horváth odvolávajúc sa na poslednú správu rady.

Zlepšenie Ratingu

Zlepšenie hodnotenia Slovenska agentúrou S&P ministra podľa jeho slov veľmi teší. „Pravdou však je aj to, že výhľad ratingu sa zlepšil napriek stavu verejných financií. Riziká v tejto oblasti boli argumentom proti zlepšeniu, prevážil však priaznivejší ako očakávaný ekonomický vývoj,“ komentoval. Agentúra podľa neho zároveň predpokladá, že po voľbách začnú politici verejné financie razantne ozdravovať. V opačnom prípade Slovensku rating zhorší.

Za aktuálny stav verejných financií Horváth neviní žiadnu konkrétnu politickú garnitúru. Pripisuje ho dlhodobému zanedbávaniu tejto oblasti aj viacerým krízam, ktorým krajina čelila.

K pozícii ministra chce pristupovať ako odborník. „Zatiaľ, čo politici sa na verejné financie mnohokrát pozerajú v krátkodobom horizonte ich vládnutia, my ich vnímame z pohľadu dlhodobej udržateľnosti,“ poznamenal.

Agentúra S&P zlepšila výhľad ratingu Slovenska
Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) ponechala vo svojom aktuálnom hodnotení rating Slovenska na úrovni A+, zlepšila však jeho výhľad z negatívneho na stabilný. Úprava prichádza v čase vrcholiacich kríz a inflácie, čo je pozitívnym signálom pre investorov. Zmena výhľadu však už predpokladá aj postupné ozdravenie verejných financií, informovalo v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.
Aktuálne ratingové hodnotenie odzrkadľuje najmä schopnosť Slovenska znížiť závislosť od dovozu ruských komodít. „Slovenská ekonomika bola pozoruhodne odolná voči prudkému nárastu cien energií, ako dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Zároveň nedávne spustenie nového bloku v jadrovej elektrárni Mochovce robí Slovensko v oblasti elektriny takmer sebestačným,“ uvádza sa v správe S&P.
Analytici agentúry predpokladajú, že slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť o 1,2 % rýchlejšie ako očakávali. Priaznivejší vonkajší dopyt a uvoľnenie tlakov v dodávateľskom reťazci by mali viesť k vyššiemu rastu exportu. Relatívne stabilný by mal zostať aj pracovný trh. Čistý dlh verejnej správy zostane podľa agentúry do roku 2025 mierny a bude sa pohybovať pod úrovňou 50 % HDP.
„Ako ministra financií ma pozitívne hodnotenie úprimne teší. Táto správa odzrkadľuje odolnosť našej ekonomiky, dáva nám voľnejšiu ruku pri príprave potrebných opatrení, no zároveň predpokladá čo najskorší začiatok ozdravenia verejných financií. Za zlepšením výhľadu je totiž v prvom rade dôvera ratingovej agentúry, že takýto plán predstavíme,“ upozornil nový minister financií Michal Horváth.
Podobne ako ministerstvo financií, aj ratingová agentúra vidí riziká už v tomto roku. Ide v prvom rade o negatívny vplyv inflácie, ktorá sa na Slovensku stále drží na pomerne vysokých úrovniach. Vysoké ceny budú aj naďalej obmedzovať súkromnú spotrebu domácností.
Vládne opatrenia na pomoc domácnostiam a podnikom zvýšili tohtoročný deficit verejných financií. V roku 2023 by sa mal podľa agentúry zvýšiť na 5,5 % z minuloročných 2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Viac o téme: Michal Horváth , Ministerstvo financií SR MF , rozpočet , rozpočtový schodok , štátny rozpočet , verejné financie

Súvisiace články

Aktuálne správy