Sociálne médiá zaplavujú čoraz viac videá Rusov podpaľujúcich banky, bankomaty, pumpy či dokonca policajné autá. Dôvod zrejme mnohých prekvapí. Môže za to zrejme fakt, že stále viac Rusov sa jednoducho nechá oklamať.
V posledných týždňoch sa množia správy o tom, že bežní Rusi robia čudné veci. Možno ste zachytili informácie o tom, ako napríklad mladá žena podpaľuje benzínovú pumpu, alebo ako mladý muž podpálil pobočku banky v Petrohrade. Mnoho z nich nájdete aj s videodôkazmi na rôznych sociálnych sieťach. Podobných prípadov je čoraz viac. Zaujímavejšie ako ich samotné činy je však to, čo stojí za nimi.
Ak by ste za tým všetkým hľadali obyčajný hnev bežných Rusov na to, čo sa v ekonomike krajiny pri rekordných úrokoch a vysokej inflácii deje, asi by ste boli prekvapení. Všetko to totiž údajne začína pri jednoduchých podvodoch po telefóne, ktorým podlieha stále viac Rusov.
Upozorňuje na to vo svojom komentári na webe moscowtimes.ru aj ruský ekonóm Vladislav Inozemcev. „Najčastejšie obsahujú príbeh o blížiacej sa krádeži finančných prostriedkov do príjemcu telefonátu. Aby sa tomu predišlo je potrebné vybrať hotovosť z bankového účtu a previesť ju niekomu, kto ju z nejakého dôvodu bude mať vo väčšom bezpečí,“ tvrdí vo svojom komentári.
Podvodníci sa podľa Inozemceva často vydávajú za zamestnancov ruského ministerstva vnútra, federálnu bezpečnostnú službu (FSB) alebo dokonca za predstaviteľov ruskej centrálnej banky. „Namiesto toho, aby boli prekvapení absurdnosťou týchto príbehov, Rusi utekajú do bánk a dávajú svoje bohatstvo neznámym „priaznivcom“,“ konštatuje.
Podarí sa Rusom narastajúcu vlnu podvodov zastaviť?
Vzostup týchto prípadov podľa ekonomóma potvrdzujú aj oficiálne štatistiky. Len v roku 2023 bolo podľa neho zaznamenaných až 434-tisíc prípadov podvodov, z čoho bolo objasnených iba 64-tisíc a podiel objesnenosti klesá. Medzi obeťami sú pritom aj ľudia, od ktorých by ste to vôbec nečakali. Napríklad profesori z Vysokej školy ekonomickej či Ruskej ekonomickej univerzity, či dokonca zástupca gubernátora Smolenskej oblasti zodpovedný za informačnú bezpečnosť regiónu. Každý deň sa pritom údajne v Rusku uskutoční až približne 20 miliónov testovacích hovorov s ktorými sa stretli už dve tretiny populácie.
Takouto jednoduchou krádežou peňazí to však nekončí. A tu sa dostávame k dôvodu, prečo sú v Rusku na vzostupe pozoruhodné prípady podpaľačstva bánk, bankomatov, púmp či zapaľovanie zábavnej pyrotechniky priamo na ruských úradoch, ale aj podpaľovanie policajných áut. Podvodníci totiž okradnudých Rusov kontaktujú aj po tom, čo ich o peniaze oberú a sľúbia im ich vrátenie, ak niektorú z týchto šialenosťí vyvedú. A podvedení Rusi v zúfalstve tieto činy skutočne vykonávajú.
„Médiá odhadli, že za pár týždňov bolo v celej krajine vykonaných päťdesiat takýchto útokov a ich počet rastie,“ tvrdí Inozemcev s tým, že väčšina prípadov sa koncentruje v metropolách ako Petrohrad či Moskva. Podvodníci navyše od oklamaných Rusov čoraz častejšie požadujú, aby z týchto činov zabezpečili videozáznam, inak im peniaze nevrátia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo podobné videá v poslednom období zaplavujú sociálne siete.
O majstrovstve podvodníkov pritom hovorí aj fakt, že v Rusku sa začína čoraz viac hovoriť o „zombifikovaní“ obetí. Ani po ich zatknutí ich policajti totiž často nevedia presvedčiť, že boli oklamaní. „Áno, útočníci pravdepodobne používajú veľmi sofistikované metódy psychologického spracovania obetí – ale aj tak je pre mňa ťažké uveriť, že by sa takáto schéma mohla masovo rozšíriť v normálnej spoločnosti: prinajmenšom neexistujú správy s porovnateľnou frekvenciou z európskych krajín,“ tvrdí Inozemcev.
Dôvodom môže byť podľa neho aj fakt, že Rusi sa takmer neustále cítia z niečoho vystrašení, z čoho viní aj ruskú propagandu. „Abnormálni ľudia sa neobjavujú masovo sami od seba – rodia sa z nenormálnej spoločnosti, kde zomrel zdravý rozum, dôvera v autority a základná spoločenská solidarita,“ dodal ekonóm. Kto má tieto podvody aj s bonusom na svedomí však zostáva nateraz otázne.