Čo sa deje so slovenskými dlhopismi? Analytici INESS poukázali aj na možné vytriezvenie investorov!

, Redakcia

Výnosy zo slovenských štátnych dlhopisov začali po nástupe súčasnej vlády Roberta Fica do úradu klesať. Pre Slovensko to znamenalo pozitívne správy, keďže si mohlo požičiavať za výhodnejších podmienok. Vývoj sa však momentálne zásadne otočil a výnosy výrazne rastú. Dôvodom môže byť aj dôležitá technická zmena benchmarkového dlhopisu. Analytici INESS však upozorňujú aj na nelichotivý vývoj slovenského rozpočtu.

Na skok vo výnosoch slovenských 10-ročných štátnych dlhopisoch upozornil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS. Tie totiž na našich benchmarkových bondoch v stredu vyskočili o viac ako 8 percent nahor. Inštitút sa preto na sociálnej sieti pýta, že čo sa to deje so sadzbou slovenských dlhopisov, keďže aktuálny skok je prekvapivý. Zároveň však ponúka aj možné vysvetlenie.

Jednou z možných interpretácií aktuálneho vývoja je podľa analytikov INESS „náhodné (oneskorené) vytriezvenie investorov“. Inštitút zároveň ponúka aj zosumarizovanie faktorov, ktoré za týmto „vytriezvením investorov“ môžu stáť.

  • Vyššie výdavky na zdravotníctvo oproti rozpočtu (+ 300 miliónov eur).
  • Plošné dotácie energií (+ 200 miliónov eur).
  • Nová daňová prognóza, výpadok daňových príjmov o 481 miliónov eur (0,4 % HDP).
  • Vládna kríza, ale že veľká.

INESS zároveň upozorňuje, že pravdepodobnosť toho, že vláda tento rok nesplní deficit začína hraničiť s istotou. „Pravdepodobnosť, že vláda na budúci rok nepredstaví dostatočné konsolidačné opatrenia, začína hraničiť s istotou. Tak prečo by sadzby nemali rásť?“ uzatvára svoj príspevok na sociálnej sieti inštitút.

Bude si Slovensko aj vzhľadom na aktuálne problémy požičiavať drahšie?

Slovensku do kariet určite nezahrali ani včerajšie vyjadrenia úradujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánovaných clách na automobily zo zahraničia. Nie je pritom tajomstvom, že 25-percentné clá by pre slovenskú ekonomiku znamenali pomerne silnú ranu. Viac o Trumpovych vyjadreniach si môžete prečítať v našom článku na tomto odkaze.

Hoci analytici vnímajú postupný rast výnosov zo slovenských dlhopisov, stredajší razantný skok môže mať aj oveľa prozaickejšie vysvetlenie, čo neskôr pripustili aj analytici INESS. Aj keď dôvod tohto pohybu zatiaľ nikto nevysvetlil, môže to súvisieť s technickou úpravou benchmarkového dlhopisu. Jednoducho povedné, došlo k výmene "hlavného" slovenského 10-ročného dlhopisu za ten s neskoršou splatnosťou.

Chýba zásadná správa vysvetľujúca takýto pohyb výnosov

Naznačuje to aj analytik finančných trhov XTB Marek Nemky, ktorý pre web oPeniazoch.sk uviedol, že zatiaľ presne nevie, prečo došlo k takému výraznému nárastu výnosov štátnych dlhopisov. Existuje však podľa jeho slov niekoľko možných vysvetlení, ktoré nemusia byť priamo spojené s aktuálnymi správami. "Ide o výrazný nárast približne o 25 bázických bodov, čo by za normálnych okolností naznačovalo reakciu na dôležitú udalosť. Napriek tomu sa 18. februára o 17:30 neobjavila žiadna zásadná správa, ktorá by takýto pohyb vysvetľovala," dodáva Nemky.

Ak sa pozrieme na cenu podkladového dlhopisu so splatnosťou 8. júna 2033 a ročným kupónom 3,625 %, nevidíme podľa analytika žiadny výrazný pokles jeho ceny. Jeho výnos sa pohybuje na úrovni 3,124 % v porovnaní s 3,08 % zo 17. februára. To naznačuje, že pravdepodobne došlo k zmene referenčného dlhopisu pre výpočet výnosov, keďže pôvodný mal do splatnosti približne 8 rokov.


Zdroj: Bloomberg Finance L.P., XTB

"Podobne, ak sa pozrieme na 10-ročný dlhopis so splatnosťou 23. februára 2035 s ročným kupónom 3,75 %, jeho výnos vzrástol na 3,35 % oproti 3,31 % zo 17. februára," uvádza Nemky. Takáto zmena podkladového dlhopisu by tak mohla práve vysvetliť tento výraznejší skok. "To sa zdá byť z môjho pohľadu zatiaľ najlogickejším vysvetlením tohto výrazného pohybu," uzatvára Marek Nemky.

Prečo by sme mali byť pozorní?

Sledovanie vývoja výnosov štátnych dlhopisov je dôležité z viacerých dôvodov. Okrem iného poskytuje aj kľúčové informácie o ekonomickej a finančnej situácii krajiny. Ak výnosy klesajú, znamená to, že investori majú napríklad o slovenské dlhopisy vysoký záujem, čo signalizuje dôveru v stabilitu krajiny a jej schopnosť splácať dlh. Na druhej strane, ak výnosy rastú, investori požadujú vyššiu rizikovú prémiu, čo môže signalizovať zhoršenie fiškálnej situácie alebo vyššie vnímané riziko.

Rast výnosov zo štátnych dlhopisov však môžu nepriaznivo pocítiť bezprostredne aj bežní ľudia. Sú totiž, popri základnej úrokovej sadzbe centrálnej banky, tiež jedným z kľúčových faktorov pri stanovovaní úrokových sadzieb komerčnými bankami. Nepriaznivý vývoj výnosov slovenských štátnych bondov sa tak v konečnom dôsledku môže pretaviť napríklad aj do zdražovania hypoték.

Viac o téme: americké clá , automobily , clá , Donald Trump , financie , Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS , Marek Nemky , štátne dlhopisy , výnosy , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy