
Správcovia úspor sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri nemajú k vytvoreniu legislatívnych podmienok na rozšírenie možností alternatívnych investícií námietky. V prvej reakcii na nový zámer rezortu práce však Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) upozorňuje aj na to, že akákoľvek investícia správcov úspor v druhom pilieri musí byť primárne v záujme sporiteľa.
Ministerstvo práce tento týždeň zverejnilo, že začína pracovať na legislatíve, ktorej cieľom má byť umožniť využitie peňazí z druhého piliera napríklad na výstavbu nájomných bytov či dopravnej a energetickej infraštruktúry. Rezort tvrdí, že vzhľadom na charakter dôchodkového sporenia chce zmeny robiť obozretne.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už pripravuje novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má umožniť presmerovať sporiteľmi našetrené miliardy na financovanie veľkých infraštruktúrnych projektov v krajine.
„Cieľom pripravovaného návrhu zákona je úprava pravidiel investovania majetku v dôchodkových fondoch tak, aby dôchodková správcovská spoločnosť mohla využiť potenciálne investičné príležitosti spojené s financovaním náročnejších investičných projektov, ktorých cieľom je zlepšiť situáciu v rôznych oblastiach na území Slovenskej republiky,“ uvádza rezort práce v zverejnenej predbežnej informácii k návrhu.
Správcovia odmietajú povinné alternatívne investície
Správcovia dôchodkových úspor však upozorňujú, že v žiadnom prípade nesmie ísť o povinnosť alternatívnych investícií, ale o rozšírenie možností investovania správcov a táto možnosť by nemala byť limitovaná iba na Slovensko alebo na špecifický účel. Rámec starobného dôchodkového sporenia v súčasnosti upravujú prísne pravidlá a ich dodržiavanie podlieha viacerým stupňom kontroly, kde najvýznamnejším je dohľad Národnej banky Slovenska, upozorňuje ADSS.
Mala by vláda umožniť správcom dôchodkových úspor investovať do veľkých infraštruktúrnych projektov?
„Dôchodkové fondy môžu investovať iba do kvalitných, likvidných a verejne obchodovateľných cenných papierov, ohodnotených medzinárodnými ratingovými agentúrami. Objem majetku, ktorý je investovaný do cenných papierov vydaných jedným subjektom, je zákonom limitovaný,“ pripomína asociácia v stanovisku pre web oPeniazoch.sk.
Alternatívne investície sú len doplnkom
Okrem tradičných aktív, ako sú dlhopisy a akcie, využívajú dôchodkové fondy vo svete rôzne alternatívne investície, avšak podľa ADSS nejde o nosnú, ale skôr o doplnkovú formu investícií. Patria sem aj investície do dlhodobých udržateľných projektov, ako sú diaľnice, letiská, elektrárne a vodné zdroje. „V Európe sú tieto projekty často realizované aj formou verejno-súkromných partnerstiev (PPP), pričom v ostatných rokoch v prípade týchto investícií rastie význam environmentálnych, sociálnych a ESG kritérií,“ dodáva asociácia.
Diskusii o novom nastavení pravidiel pre investície sa dôchodkové správcovské spoločnosti nebránia. „Ako správcovia úspor zodpovední za efektívne zhodnotenie majetku budúcich dôchodcov vítame profesionálnu diskusiu o trendoch a alternatívnych investíciách,“ uzatvára ADSS.