Odvetvie, ktoré si v posledných mesiacoch užíva na svetových burzách extrémne zisky, si v utorok prešlo doslova peklom. Prudký prepad zaznamenali akcie všetkých dôležitých producentov na čele so spoločnosťou Nvidia. Dôvody prepadu sú však rozporuplné a nervozita na trhu je podľa analytika XTB Mareka Nemkyho očividná.
Spoločnosť Nvidia zaznamenala v utorok jeden z najhorších dní na burze za posledné roky. Hodnota akcií spoločnosti sa totiž prepadla o 9,5 percenta, čo znamenalo zníženie trhovej hodnoty spoločnosti o enormných 280 miliárd amerických dolárov za jediný deň. To bol vôbec najväčší jednodňový prepad trhovej hodnoty v celej histórii amerického akciového trhu. Kľúčový výrobca čipov pre odvetvie umelej inteligencie však hlboko stiahol aj zvyšok sektora.
Ako informoval web cnbc.com, akcie spoločnosti Intel klesli o takmer 8 percent, Marvellu o 8,2 percenta a Broadcomu o 6 percent. Podobne dopadol aj ďalší výrobca čipov AMD s poklesom o 7,8 percenta a Qualcomm s prepadom o takmer 7 percent. VanEck Semiconductor ETF index, ktorý sleduje akcie výrobcov polovodičov, klesol o 7,5 percenta, čo je najhorší deň od marca 2020.
Trhy v utorok pritom podľa cnbc.com reagovali na augustové čísla amerického výrobného indexu ISM, ktoré zaostali za konsenzuálnymi očakávaniami, čo zvýšilo obavu o silu ekonomiky. Potenciálne to tiež zvýšilo šance, že americká centrálna banka Fed zníži úrokové sadzby. Zdá sa, že si to odniesol práve polovodičový priemysel, do ktorého investori v predchádzajúcich mesiacoch naliali stovky miliárd dolárov.
Podľa analytika XTB Mareka Nemkyho je však zaujímavé, že údaje o vývoji výrobného indexu neboli zďaleka nejaké katastrofické. Rozdiel oproti očakávaniam bol totiž iba 0,2 percentuálneho bodu, čo pri takto volatilnom indexe nie je nič nezvyčajné. "Navyše sme zaznamenali vyššie hodnoty ako v minulom mesiaci, no spracovateľský sektor sa ešte stále nachádza v kontrakcii. Mohli by sme však argumentovať, že vyššie údaje v podsegmente cien vstupov, ktoré sú tiež v tomto reporte zahrnuté znamenajú potencionálnu hrozbu vyšších úrokových sadzieb po dlhšiu dobu," uviedol analytik. Ako však dodáva, výnosy na amerických štátnych dlhopisoch v utorok poklesli, čo túto hypotézu následne nepotvrdzuje.
Investujete do akcií?
"Nech už bol dôvod poklesu akýkoľvek, nervozita na akciovom trhu je očividná. Vysoké valuácie pravdepodobne akciám už neprospievajú, čo núti investorov prehodnocovať svoje očakávania do ďalších kvartálov. Možno si začínajú uvedomovať, že ich predpoklady boli príliš optimistické a že ceny akcií sú nacenené až príliš dokonalo," dodal Nemky.
Nvidia pritom len minulý týždeň oznámila štvrťročné príjmy na úrovni 30 miliárd dolárov, čo bolo viac ako už aj tak zvýšené očakávania Wall Street. Výnosy firmy v oblasti dátových centier, ktoré zahŕňajú procesory pre umelú inteligenciu, sa medziročne zvýšili až o 154 percent. Spoločnosť zároveň uviedla, že tento štvrťrok očakáva nárast predaja o 80 percent.
Ani tieto dáta zdá sa investorov nepresvedčili. Niektorí investori totiž považovali prognózu Nvidie za sklamanie a stiahli svoje investície z výrobcov čipov.
Nervozita z americkej burzy sa pritom v stredu ráno preniesla aj na ázijské trhy. A to najmä tam, kde má Nvidia nejaký prienik. Akcie Samsungu klesli o 2,6 percent, spoločnosť SK Hynix si pohoršila o viac ako 6 percent. Táto firma pritom poskytuje spoločnosti Nvidia pamäťové čipy s veľkou šírkou pásma, ktoré sa používajú v čipsetoch pre umelú inteligenciu. Podobne s poklesom technologických akcií otvárali stredajšie obchodovanie aj trhy v Európe.
[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]