
Dovolenka je čas oddychu, no môže sa premeniť aj na náročné a stresujúce chvíle. Najmä, ak sa stanete obeťami podvodníkov, ktorí majú na turistov pripravené rôzne pasce. Viete, ako sa chrániť?
Či už sa chystáte na dovolenku počas zimy, alebo sa už teraz tešíte na letnú dovolenku, mali by ste mať prehľad o tom, na čo si dať pozor. Existuje viacero trikov a podvodov, ktoré vás môžu v známych v turistických destináciách pripraviť o peniaze. Portál Post Office sa zameral na 4 najčastejšie.
1. Podvodné výmenné kurzy na uliciach
V turistických oblastiach sa môžu objaviť ľudia alebo stánky, ktoré ponúkajú výhodné výmenné kurzy. Môžu vyzerať lákavo, no často sa za týmito transakciami ukrýva podvod – napríklad vám zamiešajú pravé peniaze s falošnými bankovkami, čo si na prvý pohľad vôbec neuvedomíte.
Najbezpečnejšie je vyhľadať oficiálnu zmenáreň alebo bankomat v nákupnom centre, kde máte istotu, že všetko prebehne čestne. Pozor ale aj na zmenárne a bankomaty, ktoré si vyberiete. Na niektoré z nich pravidelne upozorňujú aj blogeri Kluci z Prahy, pretože za ich použitie vám hrozia nemalé poplatky.
2. Dynamická konverzia meny
Pri platbách alebo výberoch peňazí v zahraničí sa vám zväčša zobrazí možnosť, či chcete pokračovať vo svojej domácej mene alebo v lokálnej, kde sa nachádzate. Aj keď sa môže zdať prirodzené a výhodnejšie zvoliť domácu menu euro, nie je to tak. Dôvodom je dynamická konverzia meny.
Odporúča sa, aby ste pri platbách alebo výberoch v zahraničí vždy používali lokálnu menu tej krajiny, kde ste. Obchodníci alebo prevádzkovatelia bankomatov často používajú menej výhodné výmenné kurzy, ako by ste získali od vašej banky. Okrem nevýhodného kurzu si môžu účtovať aj ďalšie poplatky za spracovanie transakcie v domácej mene. Tieto poplatky nie sú vždy jasne komunikované, takže zákazník si často neuvedomuje, koľko navyše zaplatí.
Vedeli ste o tom, že je výhodnejšie platiť alebo vyberať peniaze v zahraničí v lokálnej mene?
Preto je vždy výhodnejšie platiť alebo vyberať peniaze v miestnej mene. Pri použití miestnej meny sa výmenný kurz stanoví vašou bankou alebo kartovou spoločnosťou, čo zvyčajne vedie k nižším nákladom a transparentnejším podmienkam.
3. Nezabezpečené bankomaty
Rovnako ako doma, aj v zahraničí môžu podvodníci na bankomatoch inštalovať zariadenia na ukradnutie údajov z vašej karty, vrátane PIN kódu. Tieto informácie môžu využiť na neoprávnený prístup k vášmu účtu.
Aby ste sa ochránili, vyhľadávajte bankomaty na bezpečných miestach, ako sú banky alebo nákupné centrá. Vyhnite sa miestam v podozrivých a opustených uličkách a podobne. Pred výberom si skontrolujte, či nie sú na zariadení známky manipulácie, a vždy zakryte klávesnicu rukou, keď zadávate svoj PIN.
4. Podvody pri vydávaní peňazí
Pozor si dávajte aj pri pouličných predajcoch, ktorí sa môžu snažiť uponáhľať váš nákup, aby vás rozhodili. V skutočnosti vám vydajú menej peňazí, čo sa deje najmä na miestach, kde je veľa mincí alebo podobne vyzerajúcich bankoviek. Vždy si dávajte pozor na to, či vám vrátia správnu sumu a radšej si výdavok prepočítajte hneď na mieste.