Kladiete si otázku, aká by mohla byť výška vášho dôchodku, ak by ste sa rozhodli skončiť v práci? Odpoveď na túto otázku vám pomôže nájsť nová služba Sociálnej poisťovne. Tá sprístupňuje nový nástroj, pomocou ktorého je možné zistiť informatívnu sumu dôchodku. A to platnú v súčasnosti, ak by ste sa rozhodli odísť do dôchodku.
Nový nástroj Informatívna suma dôchodku v prostredí Elektronického účtu poistenca je zatiaľ v pilotnej prevádzke. Záujemcom umožní zorientovať sa, aká by bola výška ich starobného dôchodku, ak by odišli do dôchodku už dnes. Sociálna poisťovňa zároveň upozorňuje, že sa zobrazuje len poistencovi, ktorý má 39 a viac rokov a zároveň nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.
Informatívna suma starobného dôchodku je vypočítaná na základe údajov evidovaných v Sociálnej poisťovni. Nájsť ju je možné v záložke „Príprava na dôchodok“. Ak obsahuje „neevidované obdobia“, znamená to, že tieto v evidencii Sociálnej poisťovne chýbajú a do informatívneho výpočtu dôchodku sa premietnu až po ich zdokladovaní v Sociálnej poisťovni – napríklad obdobie štúdia, vojenskej služby, evidencie medzi nezamestnanými, obdobie starostlivosti o dieťa, ale aj obdobia vykonávania zárobkovej činnosti.
Očakávate, že výška vášho dôchodku bude primeraná na zabezpečenie dôstojnej staroby?
Informatívna suma starobného dôchodku je však len orientačná. „Predstavuje teoretickú sumu dôchodku, ktorú by ste získali, ak by ste na dôchodok mohli odísť dnes. Nepredstavuje predpokladanú sumu dôchodku v budúcnosti. Presnú výšku vášho dôchodku vám Sociálna poisťovňa vypočíta až v konaní o priznaní starobného dôchodku po dosiahnutí dôchodkového veku,“ upozorňuje poisťovňa.
Pozrite si prezentáciu k Elektronickému účtu poistenca Sociálnej poisťovne:
Ak vám nárok na dôchodok vznikne v roku 2024, váš dôchodok sa zvýši (valorizuje) o 14,5 percenta. Zároveň platí, že informatívna suma dôchodku nezohľadňuje obdobie dôchodkového poistenia, ktoré ste získali v aktuálnom kalendárnom roku. „Ak ste sporiteľom, suma starobného dôchodku je znížená za obdobie vášho sporenia v II. pilieri. Obdobie vášho sporenia nájdete v záložke „Účasť v II. pilieri“,“ dodáva Sociálna poisťovňa.
Novinka by sa mala rozširovať
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš na tlačovej besede pri predstavení novinky uviedol, že očakáva veľký záujem ľudí o túto novú službu. Podľa jeho slov by mohla ročne pomôcť približne 50-tisíc ľuďom, ktorí budú na hranici dôchodkového veku. Postupne by pritom mali takéto informatívne údaje pribudnúť aj pre predčasné dôchodky.
Elektronická komunikácia má aj ďalšie benefity
Podmienkou získania všetkých spomínaných informácií je mať aktívny Elektronický účet poistenca (EUP). Ten poskytuje klientovi Sociálnej poisťovne široký prehľad o jeho sociálnom poistení, umožňuje mu sledovať a získavať dôležité informácie bez návštevy pobočky alebo papierových žiadostí.
Prístup do Elektronického účtu poistenca si môžete zriadiť ihneď pomocou elektronického občianskeho preukazu. Začať môžete na portáli eSlužieb Sociálnej poisťovne prostredníctvom Žiadosti o zriadenie prístupu pre službu Elektronický účet poistenca. Ak máte prístup do EUP už zriadený, na portáli eSlužieb sa môžete do neho prihlásiť cez Prihlásenie do Elektronického účtu poistenca.
Medzi hlavné dôvody, prečo by si mal klient aktivovať prístup do Elektronického účtu poistenca, Sociálna poisťovňa uvádza najmä zrýchlenie a zjednodušenie komunikácie.
Benefity prístupu do Elektronického účtu poistenca:
– úspora času – nižší počet osobných návštev pobočiek za účelom získania podkladov o sociálnom poistení,
– okamžitý prístup k informáciám a možnosť ich tlače, ktoré predtým získal prostredníctvom korešpondencie so Sociálnou poisťovňou,
– online prehľad o sociálnom poistení a vyplatených dávkach a možnosť tlače požadovaných prehľadov,
– možnosť spätnej väzby prostredníctvom kontaktných formulárov, napr. v prípade reklamácií.