Nenechajte sa vtiahnuť do dlhovej pasce: Toto sú štyri stratégie na zbavenie sa dlhov na kreditke!

Ak máte dlhy, môžete si byť istí, že nie ste sami. Až 6,6 percenta dospelej populácie Slovenska nezvláda splácať svoje záväzky. Slováci dlhujú priemerne 9 000 eur. Dlhov tak máme viac ako úspor a inflácia či drahé potraviny tomu nijako nepomáhajú. Ako sa dlhov zbaviť a ako sa z nepriaznivej situácie vymaniť?

Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Načas splácajú svoje záväzky častejšie obyvatelia Bratislavského kraja, naopak, najväčší počet zadlžených ľudí žije v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti EOS KSI Slovensko vykonaného v spolupráci s agentúrou AKO, ktorý sa vykonával minulý rok.

A ako si teda poradiť s dlhmi, napríklad aj s tými, ktoré vznikajú pri používaní kreditnej karty? Skúste tieto štyri stratégie:

1. Nájdite si platobné stratégie

Zvážiť metódy, ktoré pomôžu rýchlejšie splatiť dlh na kreditnej karte, je kľúčové. Mať konkrétny cieľ a stratégiu splácania pomáha udržiavať dlhy pod kontrolou.

Pri dlhoch na kreditných kartách netreba zabúdať, že banky zarábajú na úrokoch, ktoré účtujú za každé fakturačné obdobie. V praxi teda ide o to, že čím dlhšie vám trvá splatiť daný dlh, tým viac peňazí banka zarobí. Pri dlhoch v bankách, či už ide o dlhy na kreditných kartách, alebo o pôžičky, je vhodné pozorne si prečítať podmienky danej zmluvy. Spočítať si, koľko banka pri úrokoch a minimálnych splátkach zarobí. Väčšina bánk má však minimálne raz do roka povolené mimoriadne vklady, ktoré sú zadarmo. Na tie by sa dlžníci mali fokusovať, pretože to môže byť najlacnejší a najrýchlejší spôsob, ako dlhy splatiť.

Využívate v rámci bankových služieb aj kreditné karty?

V prípade, že je dlhov viac, je dôležité zoradiť ich podľa priority. Najlogickejšie je zbavovať sa ich od najnižšieho po najvyšší. Postupne a malými krokmi si odkrajovať z dlhového koláča je veľmi efektívnou stratégiou. No ak sa máte rozhodnúť či splatíte nízky dlh, alebo dlh s vysokou úrokovou sadzbou, rozhodne sa najskôr zamerajte sa dlh s vysokým úrokom, aby ste zbytočne nepreplácali a neplatili banke.

2. Konsolidácia dlhu prostredníctvom osobnej pôžičky

Ak nechcete siahať po ďalšej kreditnej karte, skúste sa zamyslieť nad osobnou pôžičkou. Tá zabezpečí istý obnos peňazí počas pevne stanoveného obdobia s pevnou úrokovou sadzbou, ktorá zvyčajne býva nižšia ako sú úroky na kreditnej karte. V závislosti od kreditného skóre je možné vziať si pôžičku, ktorá pokryje celý dlh na kreditnej karte.

3. Požičajte si peniaze od rodiny či priateľov

Získať osobnú pôžičku nemusí byť vždy také jednoduché. V prípade, že vám banka odmietne pôžičku dať, skúste sa obrátiť na rodinu či priateľov. Ešte pred požičaním peňazí si nastavte splátkový kalendár, aby ste sa vyhli prípadným konfliktom. Držte sa ho tak, ako pri pôžičke z banky.

Aj v tomto prípade postupujte tak, ako už bolo spomenuté. Splaťte najskôr dlh s najvyšším úrokom. Potom postupujte splatením toho najmenšieho dlhu. Nikto však negarantuje stopercentný spôsob, ako sa dlhov zbaviť. Vždy musíte postupovať podľa priorít a podľa toho, čo je najurgentnejšie. To, ktorý dlh horí najviac, viete len vy.

4. Znížte svoje životné náklady

Aj napriek tomu, že budete postupovať podľa spomínaných krokov, je takisto užitočné hľadať spôsoby, ako znížiť svoje životné náklady. Môže to pomôcť pri uvoľnení väčšieho množstva peňazí, ktoré sa následne môžu použiť na splatenie dlhu na kreditnej karte. Skúste sa preto obrátiť napríklad na svojich operátorov a vyjednať si lepšie podmienky. Stanovte si a následne aj dodržujte finančné hranice.

Veľmi efektívny spôsob, ako znížiť životné náklady, je skontrolovať svoje výdavky. Môže na to poslúžiť výpis z kreditnej či debetnej karty. Pri sumarizovaní výdavkov, hľadajte oblasti, ktoré by sa mohli znížiť, prípadne úplne eliminovať. Uvoľnené peniaze využite na splatenie dlhu.

Rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou je zásadný:
Debetné karty vydávajú banky k osobnému účtu klienta, čiže pri platení využívame svoje vlastné peniaze. Kreditná karta však predstavuje formu úveru, pri ktorom je stanovený určitý limit, ktorý môže klient vyčerpať a za použité peniaze platí úrok.

Ďalším overeným spôsobom, ako znížiť svoje dlhy, je platenie v hotovosti. Používanie hotovosti, prípadne debetnej karty môže pomôcť vyhnúť sa nadmerným a impulzívnym nákupom. Budete mať tiež prehľad o tom, koľko peňazí každý mesiac príde a odíde.

V neposlednom rade zakomponujte aj neočakávané finančné prostriedky. Nepravidelné finančné prostriedky môžu pri dlhoch výrazne pomôcť. Ide síce o odopretie si potešenia pre seba, no ak sa využijú na to, že budete môcť pokojne spávať bez dlhov, spravíte z nich tak prostriedky, ktoré budú na nezaplatenie. Všetky takéto príjmy prispejú k rýchlejšiemu dosiahnutiu cieľa splácania.

Viac o téme: dlhy , EOS KSI Slovensko , financie , kreditná karta , úrokové sadzby , úvery , záväzky

Súvisiace články

Aktuálne správy