Cesta k vdovskému dôchodku vedie cez Sociálnu poisťovňu: Ako postupovať? (poradňa)

, Redakcia

Vdovský dôchodok vie pomôcť v ťažkých životných situáciách aspoň z hľadiska zabezpečenia príjmu po smrti partnera. Cesta k nemu sa pritom začína v pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá rozhoduje o jeho priznaní. Viac o tom, ako je potrebné postupovať a aké doklady je potrebné si pripraviť, sa dozviete v ďalšej časti našej poradne.

Tomu, kto má nárok na vdovský dôchodok a čo všetko je potrebné splniť pre jeho priznanie, sme sa venovali v predchádzajúcej časti našej poradne. V tej aktuálnej sa pozrieme na to, ako konkrétne je možné o tento druh dôchodkovej dávky požiadať a čo všetko je potrebné si pripraviť.

O vdovský dôchodok je podľa Sociálnej poisťovne možné požiadať v jej pobočke, a to podľa miesta trvalého bydliska. S pracovníkom pobočky je potrebné spísať žiadosť o priznanie vdovského dôchodku. Miesta pobočiek a ich otváracie hodiny je možné nájsť na tomto odkaze. Pre získanie kontaktov v prípade, že si potrebujete overiť, ako je to vo vašom konkrétnom prípade, môžete využiť aj informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

Dobré je využiť rezervačný systém

Konkrétny termín pre spísanie žiadosti o vdovský dôchodok je možné si rezervovať v rezervačnom systéme Sociálnej poisťovne. „Tu si môžete vybrať konkrétnu pobočku (pracovisko) podľa miesta vášho trvalého pobytu. Rezervačný systém vám ponúkne presný deň a čas, ktorý vám vyhovuje,“ informuje poisťovňa.

Po rezervovaní termínu v rezervačnom systéme príde klientom informácia o potvrdení termínu, tiež o dokladoch, ktoré sú potrebné pre spísanie žiadosti, kontaktné údaje na zamestnanca pobočky, ktorý bude žiadosť spisovať a ktorého môžete, v prípade nejasností, kontaktovať. Rovnaké pravidlá pritom platia aj pre vdovecké dôchodky, ktorých účelom je zabezpečiť vdovcovi príjem v prípade úmrtia jeho manželky.

Aké doklady sú potrebné na spísanie žiadosti o vdovský dôchodok?

Ak zomretý manžel poberal dôchodok a už nepracoval, treba predložiť nasledujúce doklady:

  • platný občiansky preukaz alebo cestovný pas,
  • sobášny list, resp. výpis z knihy manželstiev, ak bolo manželstvo uzatvorené v cudzine a nie je zapísané v osobitnej matrike,
  • úmrtný list manžela, ak manžel zomrel v cudzine a úmrtie nie je zapísané v osobitnej matrike.

Rodné listy detí:

  • ak bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, predložíte rozhodnutie príslušného orgánu o jeho prevzatí,
  • v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku predložíte aj úmrtný list alebo výpis z matriky,
  • v prípade, ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len ak sa žiada o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa).
  • Ak si želáte zasielať dôchodok na účet v banke (a nepoberáte žiaden dôchodok), prineste si vyplnený a bankou potvrdený formulár zverejnený tu: Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke.

Považujete pravidlá pre priznanie vdovského dôchodku za adekvátne nastavené?

Ak zomretý manžel ešte pracoval a nepoberal dôchodok, je potrebné doložiť i nasledujúce doklady:

  • doklad o ukončení vzdelania zomretého (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo jeho štúdium, ktoré nebolo ukončené),
  • poistenci narodení od roku 1963 potrebujú aj potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky,
  • vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou o trvaní vojenskej služby,
  • potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Sociálna poisťovňa však zároveň upozorňuje, že každé konanie a posudzovanie žiadosti je individuálne, a preto môžu byť potrebné aj ďalšie doklady, podľa toho, aké skutočnosti treba ešte dokladovať.

Viac o téme: dôchodková poradňa , dôchodok , Sociálna poisťovňa SP , vdovský dôchodok

Súvisiace články

Aktuálne správy