Ceny uhlia padajú nadol, môžu vykázať najvýraznejší mesačný prepad v histórii

, Redakcia

Mierna zima a vyhliadky dopytu posielajú ceny uhlia na jednom z najdôležitejších globálnych trhov pre dodávky z Austrálie prudko nadol. Ich cena sa tento mesiac prepadla už o viac ako tretinu a podľa Lukáša Lipovského zo spoločnosti XTB by tak mohli zaznamenať vôbec najväčší medzimesačný prepad v histórii.

Kontrakty na budúce dodávky uhlia, tzv. futures, na komoditu dodávanú z austrálskeho prístavu Newcastle sa tento mesiac prepadli už o viac ako tretinu. Ide pritom o referenčnú cenu pre región s najväčšou globálnou spotrebou uhlia Áziu.

Aktuálne sa cena komodity nachádza tesne nad úrovňou 260 amerických dolárov za tonu. Ešte minulý týždeň pritom cena kontraktov bola o zhruba 100 amerických dolárov vyššie.

Portál tradingeconomics.com prudký pokles ceny uhlia pripisuje prehodnoteniu vyhliadok na zvýšenie dodávok a aktuálnemu zníženému dopytu, čo investorov prinútilo uvoľniť niektoré dlhé pozície.

Na ceny tlačí aj mierna zima

Podobne ako pri iných energetických komoditách aj pri uhlí významnú úlohu zohráva mierna zima na kľúčových trhoch, ktorá zmiernila obavy z nedostatku paliva. „Dovoz uhlia do Európy v januári pravdepodobne klesne o takmer 30 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom a o 23 % od decembra,“ uvádza tradingeconomics.com s odvolaním sa na údaje spoločnosti Kpler.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Potvrdzuje to aj Lukáš Lipovský zo spoločnosti XTB, podľa ktorého sa aktuálny prepad ceny uhlia môže dokonca zapísať do historických rekordov. V januári sa totiž ceny futures kontraktov na uhlie v Austrálii znížili už o 34 percent a môžu tak dosiahnuť najväčší medzimesačný pokles v histórii.  

„Dopyt prudko klesá, keďže dovozcovia očakávajú, že prečkajú zimu bez potreby dodatočných nákupov. Mierne počasie nielen v Ázii, ale aj v Európe, spôsobilo, že krajiny dokážu prečkať zimu zväčšia bez nutnosti dopĺňať zásoby,“ dodal pre portál oPeniazoch.sk Lipovský.

Viac o téme: ceny, komodity, Newcastle Coal Futures, počasie, uhlie, XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy