Celosvetové príjmy z predaja hudby vlani desiaty rok po sebe rástli

Celosvetové tržby z predaja hudobných nahrávok sa vlani zvýšili o 4,8 percenta na 29,6 miliardy USD. Zvýšili sa už desiaty rok po sebe. Hlavný podiel na tom mali streamovacie služby. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (IFPI).

Tempo rastu však výrazne spomalilo z desiatich percent v roku 2023. Mohol za to pokles príjmov z predaja fyzických nosičov o 3,1 percenta na 4,8 miliardy USD. Predvlani naopak predaj fyzických nosičov vzrástol o 14,5 percenta vďaka záujmu o vinyly a magnetofónové kazety. O vinyly bol záujem aj vlani, príjmy z ich predaja stúpli o 4,6 percenta a zvýšili sa už 18. rok za sebou.

Príjmy zo streamovacích služieb

Príjmy zo streamovacích služieb prvýkrát prekročili 20 miliárd USD a ich podiel na celkových príjmoch z hudobných nahrávok tak predstavoval 69 percent. Pre porovnanie, vlaňajšie príjmy zo streamovania boli vyššie ako celkové ročné príjmy hudobného priemyslu v rokoch 2003 až 2020. Príjmy z predplatného streamovacích služieb sa zvýšili o 9,5 percenta a zo streamovacích formátov podporovaných reklamou o 1,2 percenta.

Nárast tržieb zaznamenali vlani všetky regióny. Najrýchlejšie rastúcim regiónom bol Blízky východ a severná Afrika, kde tržby stúpli o 22,8 percenta. O viac ako 22 percent sa zvýšili tiež v Latinskej Amerike a subsaharskej Afrike. Najväčším regiónom zostali Spojené štáty a Kanada s podielom na celkových tržbách 40,3 percenta. Tržby sa tu vlani zvýšili o 2,1 percenta. V Európe tržby stúpli o 8,3 percenta a na celkových tržbách sa Európa podieľala 29,5 percentami.

Obavy z dopadu umelej inteligencie

Správa prichádza v čase, keď sa pracovníci hudobného priemyslu stretávajú s obavami z dopadu umelej inteligencie (AI) na zákony o autorských právach. Generálna riaditeľka IFPI Victoria Oakleyová upozornila, že je úplne jasné, že vývojári systémov generatívnej AI, ktorí bez povolenia držiteľov práv využívajú autorsky chránenú hudbu na trénovanie svojich modelov, predstavujú reálnu a aktuálnu hrozbu pre umeleckú tvorbu ľudí. „Žiadame politikov, aby chránili hudbu a umelecké dielo. Musíme využiť potenciál umelej inteligencie na podporu a posilnenie ľudskej tvorivosti, nie na jej nahradenie,“ uviedla Oakleyová.

Viac o téme: hudba , predaj , príjmy , svet , tržby

Súvisiace články

Aktuálne správy