Čakajú nás nové obchodné vojny? EÚ sa dohodla na sankčnom systéme proti obchodnému zastrašovaniu Číny a ďalších krajín

Európska únia bude mať k dispozícii nový nástroj, ako čeliť obchodnému a ekonomickému nátlaku či zastrašovaniu zo strany Číny a ďalších krajín. Členské krajiny a europoslanci sa v utorok nadránom zhodli na znení pravidiel, ktoré EÚ umožnia v krajnom prípade siahnuť k zavedeniu odvetných ciel či obmedzeniu dovozných licencií.

Niektoré členské štáty sa obávajú, aby prípadné využívanie systému neviedlo k obchodným vojnám. Aj preto si proti pôvodnému návrhu Európskej komisie vyjednali štáty väčší podiel na rozhodovaní o možných protiopatreniach.

Brusel prišiel s nápadom zaviesť možnosť obchodnej a ekonomickej obrany predvlani v reakcii na agresívne obchodné praktiky Pekingu či ťahajúce sa spory EÚ o clá s administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Viaceré krajiny Únie chceli predísť tomu, aby sa dostali do situácie Litvy, s ktorou Čína prerušila obchodné väzby kvôli ústretovej politike Vilniusu voči Taiwanu.

Páka na vyjednávanie

Dohodnuté pravidlá majú podľa komisie slúžiť najmä ako páka na vyjednávanie s tretími štátmi. Unijná exekutíva v súčinnosti s členskými krajinami sa ich bude snažiť presvedčiť, aby od nátlakových praktík upustili. Ak rokovania nevedú k cieľu, komisia a štáty budú môcť rozhodnúť o prípadnej odvete. Tá môže mať rôzne podoby od zavedenia dovozných poplatkov cez sprísnenie licencií po obmedzenie prístupu k verejným zákazkám.

„Akékoľvek protiopatrenia zo strany EÚ budú aplikované až ako posledná možnosť,“ zdôraznila dnes Rada EÚ zastupujúca členské štáty. Opatrenia by tiež mali byť v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Dohodu musí formálne schváliť plénum Európskeho parlamentu a Rada EÚ. Keď sa tak stane, sankčný systém bude môcť vstúpiť do platnosti.

Viac o téme: Čína, dovoz, Európska únia EÚ, export, import, obchodná vojna, sankcie, vývoz, zahraničný obchod

Súvisiace články

Aktuálne správy