Budeme za domáce zabíjačky platiť? Minister Takáč prehovoril! (video)

Prednedávnom sa internetom začali šíriť obavy o tom, že by sa domáce zabíjačky mali zmeniť, v tom najhoršom prípade dokonca zrušiť. Objavili sa tiež informácie, ktoré naznačovali, že by za ne ľudia mali platiť.

Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) na svojom webe zverejnila reakciu na to, či končia od septembra domáce zabíjačky a ako sa mení systém registrácie pre chovateľov, ktorí chcú dochovať ošípané vo svojom zariadení.

Zmeny sa týkajú „D chovov“

V roku 2019 bola pre Slovensko a ďalších 5 krajín zrušená výnimka Európskou Komisiou na registráciu chovu s jednou ošípanou. Po zrušení tejto výnimky v SR bolo vykonaných niekoľko auditov orgánov EK v súvislosti s opatreniami na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných (AMO), pričom registrácia chovov ošípaných je neoddeliteľnou súčasťou boja s AMO.

Takzvaný „D chov“ bol doposiaľ zriadený za účelom chovania 1 kusu ošípanej do jatočnej hmotnosti a následným zabitím na vlastnú spotrebu. Ak sa budú ošípané ďalej v týchto chovoch chovať, musia byť od 01. 09. 2024 riadne registrované v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ).

„Usmernením sa ruší možnosť dochovávania zvierat na registrovanom „D chove“. „D chov“ bude od 01. 09. 2024 slúžiť výlučne na presun zvieraťa za účelom domácej spotreby zabitím do 24 hodín od premiestnenia z registrovaného chovu ošípaných. Chovať ošípanú bude možné len v riadne registrovanom chove,“ približuje ŠVPS SR.

Tie chovy, ktoré sú registrované ako „D chov“, sú povinné preregistrovať ho na klasický chov ošípaných, a to aj napriek tomu, že chov je už registrovaný ako „D chov“. Proces je jednoduchý a registrácia nie je spoplatnená. Netreba platiť ani 10-eurový poplatok, ktorého sa chovatelia obávali. V takomto registrovanom klasickom chove môže chovateľ chovať aj viac ako 1 jednu ošípanú, čo v „D chove“ nebolo povolené.

Rušia sa teda domáce zabíjačky?

Je možné vykonať domácu zabíjačku aj po 1. septembri 2024? Odpoveď je veľmi jednoduchá – áno. „Domácu zabíjačku je možné vykonať aj po prvom septembri, rovnako ako doposiaľ, presunom na registrovaný „D chov“. Každá fyzická osoba si môže kúpiť ošípanú z registrovaného chovu a vykonať si vlastnú domácu zabíjačku na svojom dvore do 24 hodín od premiestnenia ošípanej,“ informuje ŠVPS SR.

Robievate doma ešte klasickú zabíjačku?

Štátni veterinári tiež dodávajú, že domáce zabíjačky môže vykonať naďalej aj fyzická osoba, ktorá chová jednu alebo viac ako jednu ošípanú a má zaregistrovaný klasický chov ošípaných (nie „D chov“).

O domácich zabíjačkách prehovoril aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Vo videu chcel vyvrátiť tvrdenia, z ktorých mali ľudia obavy. Domáce zabíjačky sa ani podľa jeho slov rušiť nebudú. „Jedine čo sa zmenilo je systém registrácie. Skončila nám výnimka, ktorú sme mali, po 5 rokoch skončila. Je to všetko zadarmo,“ uviedol. Na ministerstve dokonca hľadajú spôsoby, ako by túto administratívu ešte uľahčili.

Štátna veterinárna a potravinová správa upresňuje ešte jednu vec. Chovateľ nemusí okamžite zabiť svoje ošípané bez ohľadu na vek a hmotnosť. Ak ošípanú kúpil na domáce zabitie pred 1. septembrom 2024, nemusí ju bezodkladne odporaziť. Môže ju dochovať a odporaziť vtedy, ako uzná podľa vlastného uváženia o konaní domácej zabíjačky. Chov sa v tomto prípade nepreregistruje.

Prečo k týmto zmenám dochádza?

Jedným dôvodom je aj spomínané zrušenie výnimky. Ďalej ale ide aj o možnosť lepšej kontroly a prevencie pred vznikom afrického moru ošípaných (AMO). Chovateľ doteraz nemal povinnosť hlásiť zabitie ošípanej do CEHZ. Orgán veterinárnej správy preto pri kontrolách AMO nemal informácie o tom, či sa v danom „D chove“ nachádza ošípaná alebo nie. Bolo teda nevyhnutné vykonať zmeny.

Ďalším dôvodom podľa ŠVPS SR bolo, že „D chovy“ boli zavedené na dochovanie jednej ošípanej, ale v praxi sa zistilo, že chovatelia tento systém obchádzajú. V chove bolo držaných aj viac ošípaných, niekedy dokonca až 11 kusov.

Všetky detaily ohľadom domácich zabíjačiek, ako aj postup pri registrácii, nájdete na stránke ŠVPS SR.

Viac o téme: domáce zabíjačky , Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR , Richard Takáč , zabíjačky

Súvisiace články

Aktuálne správy