Bude trend zlacňovania úverov na Slovensku pokračovať? Odpoveď na túto otázku zaujíma mnohých dlžníkov a aj tých, ktorí napríklad o hypotéke len rozmýšľajú. Rok 2025 by mal priniesť v tejto oblasti pozitívny vývoj. Analytici však upozorňujú, že pokles úrokov na Slovensku môžu brzdiť problémy vlády pri ozdravovaní verejných financií.
Ďalší trend zlacňovania úverov na Slovensku bude závisieť aj od krokov Európskej centrálnej banky (ECB). Tá už od júna 2024 štyrikrát pristúpila k zníženiu úrokových sadzieb. Očakáva sa pritom, že by v uvoľňovaní menovej politiky mala pokračovať aj v roku 2025, čo by sa postupne malo odzrkadliť aj vo vývoji úrokov u nás.
Nedávna decembrová ekonomická prognóza podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša ukázala, že ECB počíta aj v roku 2025 s mierne nižšou infláciou, ktorá však v priemere roka 2025 ešte ostane o desatinku nad cieľovou úrovňou dvoch percent. Na druhej strane to tiež indikuje, že v druhej polovici roka by sa inflácia stabilne mala dosať k cieľovej úrovni.
Bude ECB pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb aj v roku 2025?
„Máme za to, že uvoľňovanie bude naďalej pokračovať relatívne pozvoľna a predvídateľne. V tejto chvíli predpokladáme, že ECB v roku 2025 urobí ešte tri zníženia v celkovom objeme 75 bázických bodov, pričom tieto zníženia by sme mohli vidieť už v priebehu prvej polovice roka 2025,“ dodáva pre web oPeniazoch.sk Kočiš.
V nasledujúcom období možno podľa analytika očakávať, že vďaka postupnému uvoľňovaniu menovej politiky bude pokračovať aj pozvoľný pokles úrokových sadzieb, a to najmä v súvislosti s trhovými očakávaniami. Na druhej strane vývoj úrokových sadzieb pre spotrebiteľov záleží od vývoja ceny tzv. „dlhých peňazí“ na trhu, a teda zároveň aj od rizikovej prirážky Slovenska.
Európu čakajú nové výzvy
Trend znižovania úrokových sadzieb ECB by mal byť podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka posilnený aj tým, že Európa bude čeliť pravdepodobne novým colným výzvam zo strany USA, čo sa prejaví na výmennom kurze aj cenovej hladine a ECB bude musieť politiku adekvátne prispôsobovať zmenám v cielenom inflačnom výhľade. „Presah na náš úverový trh bude samozrejme taktiež prítomný, pričom očakávame, že ak sa dnes na fixácii 1-5 rokov pohybuje priemerná sadzba nových úverov na bývanie v okolí 4 percent, do konca roka 2025 sa dostaneme na úroveň 3,4 percenta,“ predpovedá Boháček.
Analytici investičnej platformy XTB očakávajú taktiež pokles úrokových sadzieb centrálnych bánk v Európe aj v USA. Dodávajú však, že rýchlosť a rozsah poklesu budú závisieť od inflácie a geopolitických rizík. "Očakáva sa, že kľúčová sadzba ECB klesne pod 2 percentá, zatiaľ čo sadzby v USA sa dostanú do pásma 3,5 až 4 percentá," uvádzajú vo svojom výhľade pre rok 2025.