Buď rodičovský, alebo trinásty: Oba dôchodky rozpočet podľa ministra jednoducho neutiahne!

, Redakcia

Slovenský rozpočet, ktorý je aktuálne na pokraji kolapsu, rodičovský a zároveň plný trinásty dôchodok podľa ministra financií Ladislava Kamenického jednoducho neutiahne. Keďže národniari zrušenie súčasného rodičovského dôchodku odmietajú, koalícia musí rozlúsknuť oriešok, ako smelé plány s trinástym dôchodkom zafinancovať.

Vyplatiť plný trinásty dôchodok a zároveň aj rodičovský dôchodok podľa ministra financií Ladislava Kamenického nie je možné. „To proste rozpočet nezvládne,“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády s tým, že bude potrebné v rámci koalície nájsť konsenzus. Ako doplnil šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, koaličná rada by sa tejto téme mala venovať ešte tento týždeň.

Sága okolo rodičovského dôchodku tak pokračuje. Koaličná SNS podľa vyhlásení z tohto víkendu na vyplácaní rodičovského dôchodku v súčasnej podobe naďalej trvá. Tvrdí, že tento inštitút treba zachovať, pokiaľ sa nenájde iný spôsob pomoci seniorom. Strana zároveň deklaruje podporu vyplácaniu 13. dôchodku.

„Ak sa raz zaviedol sociálny inštitút, ktorý pomáha seniorom vďaka ich deťom, je potrebné ho ponechať, pokiaľ sa nenájde iný spôsob, ako pomôcť tejto rizikovej skupine ľudí,“ citovala hovorkyňu SNS Zuzanu Škopcovú agentúra TASR. Seniori sa vďaka tomuto bonusu k dôchodku vedia podľa SNS nastaviť na lepšiu a udržateľnejšiu životnú úroveň. „Rodičovský dôchodok prichádza seniorom každý mesiac, a preto nemusia 12 mesiacov tŕpnuť, či sa dočkajú sľúbeného 13. dôchodku,“ dodala hovorkyňa.

Chýba vyše tristo miliónov eur

Práve radikálne zmeny v rodičovskom dôchodku mali byť od budúceho roka základným kameňom pri financovaní nového plného trinásteho dôchodku vo výške priemernej penzie za predchádzajúci rok. Po novom sa mal rodičovský dôchodok vyplácať formou časti zaplatenej dane z príjmov. Inak povedané, deti by mohli svojim rodičom posielať percentá z daní ako teraz posielajú napríklad neziskovkám.

Bude rodičovský dôchodok zachovaný aj v budúcom roku?

Celkový objem potrebných zdrojov na takýto plný trinásty dôchodok podľa ministra Tomáša predstavuje necelých 800 miliónov eur. Viac ako 300 miliónov je pritom už v rozpočte na budúci rok vyčlenených na pôvodný trinásty dôchodok, ďalších 315 miliónov eur sa malo získať práve radikálnym prekopaním financovania rodičovských dôchodkov a 50 miliónov eur našla vo svojich zdrojoch Sociálna poisťovňa.

Viac o téme: dôchodky, Erik Tomáš, Ladislav Kamenický, rodičovské dôchodky, rozpočet, trinásty dôchodok

Súvisiace články

Aktuálne správy