Brusel schválil prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse domácim konkurentom UBS

Európska komisia dnes schválila prevzatie druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse väčším domácim konkurentom UBS. Dospela k záveru, že transakcia významnejšie nenaruší hospodársku súťaž v Európskom hospodárskom priestore (EHP). Komisia to uviedla v dnešnej tlačovej správe.

Credit Suisse sa v marci dostala do takých vážnych problémov, že začala ohrozovať finančnú stabilitu globálneho bankového sektora. Do veci sa preto vložila švajčiarska vláda, centrálna banka a regulačné orgány, ktoré dojednali záchranu banky v podobe jej prevzatia rivalom UBS. Ten dúfa, že dohodnutú transakciu zavŕši do konca júna.

A woman walks past the entrance of the headquarters of the Swiss banks Credit Suisse and UBS at the Paradeplatz in Zurich, Switzerland, Sunday March 19, 2023. (Michael Buholzer/Keystone via AP)

„Komisia zistila, že toto spojenie výraznejšie neobmedzí hospodársku súťaž na trhoch v EHP, kde sa aktivity bánk prekrývajú,“ uviedla Európska komisia. „Komisia najmä zistila, že zlúčená skupina bude na všetkých týchto trhoch ďalej čeliť výrazným konkurenčným tlakom zo strany viacerých rivalov, vrátane niekoľkých veľkých globálnych bánk,“ dodala.

Viac o téme: banka, Credit Suisse, Švajčiarsko, UBS

Súvisiace články

Aktuálne správy