Anglická banka zvažuje kúpu britskej divízie skrachovanej americkej banky Silicon Valley

Britská clearingová banka The Bank of London zvažuje ponuku na kúpu britskej divízie skrachovanej americkej banky Silicon Valley Bank (SVB), informovala dnes televízia Sky News. Čínsky spoločný podnik SVB a čínskeho finančného domu Shanghai Pudong Development Bank uviedol, že jeho prevádzka je nezávislá a stabilná. 

Stablecoin USD Coin (USDC) dnes prišiel o svoju väzbu na dolár. Spoločnosť Circle, ktorá za kryptomenou stojí, predtým uviedla, že časť jej rezerv drží SVB. Agentúra Bloomberg informovala, že šéf SVB predal menej ako dva týždne pred krachom banky akcie spoločnosti za 3,6 milióna dolárov.

Správcom banky bola vymenovaná FDIC

Kalifornské bankové regulačné orgány uzavreli v piatok SVB Financial Group, materskú spoločnosť Silicon Valley Bank. Správcom banky bola vymenovaná Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Tá uviedla, že aktíva banky predstavujú 209 miliárd dolárov a vklady 175,4 miliardy dolárov. Krach SVB, ktorá sa špecializovala na technologické spoločnosti podporované rizikovým kapitálom, je najväčším bankrotom banky v USA od roku 2008, keď vrcholila finančná kríza, uviedla agentúra AP. Analytici dotazovaní agentúrou Reuters nepredpokladajú, že sa krach SVB rozšíri na celé odvetvie.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom dnes uviedol, že je kvôli situácii posledné dva dni v kontakte s Bielym domom aj ministerstvom financií. Zamestnanci SVB dostali ponuku pracovať 45 dní pre FDIC, a to za 1,5-násobok svojho doterajšieho platu. Na konci minulého roka mala SVB 8528 zamestnancov.

Britská The Bank of London začala činnosť len pred dvoma rokmi

Správe o jej záujme o britskú divíziu SVB predchádzalo oznámenie britskej centrálnej banky, že sa usiluje o súdny príkaz na začatie konkurzného konania SVB UK, ktorá medzi svojich klientov počíta tisícky britských start-upov. Prípadný pád SVB UK by ochromil britské technologické odvetvie, varujú zakladatelia start-upov ministra financií Jeremyho Hunta. Aj preto sa teraz britské ministerstvo financií spolu s centrálnou bankou snaží minimalizovať dopady, ktoré by mohol pád SVB UK priniesť.

Čínska a americká materská spoločnosť držali každú polovicu akcií

SPD Silicon Valley Bank (SSVB), podnik SVB so Shanghai Pudong Development Bank, vo vyhlásení na sociálnej sieti WeChat okrem iného uviedol, že má „zdravú firemnú štruktúru a nezávisle vedenú súvahu“. SSVB so sídlom v Šanghaji vznikol v roku 2012 a je prvou čínskou bankou zameranou na technológie a inovácie. Ide o prvý čínsko-americký spoločný bankový podnik.

Banka SSVB mala ku koncu vlaňajšieho júna základné imanie dve miliardy jüanov. Čínska a americká materská spoločnosť držali každú polovicu akcií. Podnik mal celkové aktíva 21,3 miliardy jüanov a v prvej polovici minulého roka vykázal čistú stratu 5,5 milióna jüanov.

Spoločnosť Circle má 3,3 miliardy dolárov zo svojich 40 miliárd USDC rezerv u skrachovaného veriteľa SVB, uviedla spoločnosť na twitteri. Stablecoin je kryptomena viazaná na reálne aktívum, v prípade USDC ide o americký dolár. Minca dnes prelomila svoju previazanosť s dolárom v pomere 1:1 a klesla až na 0,88 USD, krátko po 15:00 SEČ sa podľa serveru CoinGecko obchodovala za 0,91 USD. USDC je druhým najväčším stablecoinom s trhovou kapitalizáciou 37 miliárd dolárov. Tether, najväčší z nich, má podľa CoinGecko trhovú hodnotu 72 miliárd USD.

Šéf SVB Greg Becker predal 27. februára akcie spoločnosti za 3,6 milióna dolárov

O ich predaj požiadal 26. januára. Tento postup bol podľa agentúry Bloomberg legálny, Becker sa držal opatrenia, ktoré zaviedla americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

V decembri dokončila SEC nové pravidlá, ktoré nariaďujú pri väčšine obchodných plánov vedúcich pracovníkov najmenej 90-dňové ochranné obdobie. To znamená, že nemôžu vykonávať obchody počas troch mesiacov od oznámenia svojho zámeru. Toto pravidlo však začne platiť až 1. apríla.

O krachu SVB v piatok rokovali zástupcovia FDIC, americkej centrálnej banky (Fed) a americkí zákonodarcovia, uviedol dnes web CoinDesk, ktorý sa zameriava na kryptomeny. „Krach Silicon Valley Bank, ktorý je druhým najväčším krachom banky v histórii USA, ma znepokojuje,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka výboru pre finančné služby americkej Snemovne reprezentantov Maxine Watersová.

Najväčším krachom v histórii amerického bankového sektora bol pád vtedy najväčšej domácej sporiteľne Washington Mutual v septembri 2008, ktorá mala aktíva za zhruba 307 miliárd dolárov.

S bankovými regulátormi sa zišla aj americká ministerka financií Janet Yellenová. Ministerka aj predstavitelia Bieleho domu sú presvedčení, že úrady dokážu na kolaps SVB adekvátne reagovať.

Prepad akcií SVB, ktorý sa začal vo štvrtok, sa preniesol aj na ďalšie americké a európske banky. Podľa výpočtu agentúry Reuters stratili americké banky za posledné dva dni na burze vyše 100 miliárd dolárov a európske banky prišli o 50 miliárd dolárov hodnoty.

Viac o téme: americký dolár USD , kríza , kryptomeny , kúpa , Silicon Valley Bank SVB , Spojené štáty americké USA , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy