Britská banka HSBC zvyšuje prognózu rastu ekonomiky eurozóny v tomto roku 

Britská banka HSBC vo štvrtok zvýšila prognózu hospodárskeho rastu eurozóny aj Spojeného kráľovstva. Odôvodnila to zmiernením problémov s dodávateľskými reťazcami a spomaľovaním inflácie. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Britský bankový gigant najnovšie očakáva, že ekonomika eurozóny v roku 2023 vzrastie o 0,6 % namiesto stagnácie, ktorú regiónu predpovedala v predchádzajúcom odhade. Dôvodom zlepšenia prognózy sú zmiernenie problémov s dodávateľskými reťazcami, klesajúce náklady na energiu a pravdepodobné spomalenie inflácie.

Nedávne turbulencie v bankovom sektore však môžu zabrzdiť menovú úniu neskôr v priebehu roka, keď sa finančné podmienky sprísnia, uviedla banka vo štvrtok v poznámke. HSBC pritom zároveň znížila svoju prognózu hospodárskeho rastu eurozóny v roku 2024 na 0,7 % z predchádzajúcich 0,8 %, čo je výrazne pod prognózou Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 1,6 %.

HSBC už nepredpokladá ani recesiu v Spojenom kráľovstve, keďže inflácia tam klesá. V dôsledku toho zlepšila svoju prognózu a predpovedá Británii v tomto roku rast o 0,4 % namiesto poklesu ekonomiky o 0,6 %, s ktorým počítala pred tromi mesiacmi.

Viac o téme: banky, ekonomika, eurozóna, inflácia

Súvisiace články

Aktuálne správy