
Problémy amerického bankového sektora neodradili americkú centrálnu banku Fed od pokračovania v sprísňovaní menovej politiky. Základné úrokové sadzby v americkej ekonomike sa tak zvýšia o ďalších 25 bázických bodov.
Fed tak podľa webu tradingeconomics.com rozhodol v súlade s poslednými prognózami väčšiny investorov. Vrchná hranica úrokového pásma sa tak v Spojených štátoch posunie na 5 %. Marcové zvýšenie pritom pokračovalo v rovnakom tempe, aké centrálna banka nastavila začiatkom februára.
Americká základná úroková sadzba sa tak v snahe o pokračovaní boja s vysokým rastom spotrebiteľských cien dostala na najvyššie úrovne od roku 2007. Fed sa rozhodol pokračovať vo zvyšovaní sadzieb napriek tomu, že za Atlantikom sa objavovali aj hlasy volajúce po pozastavení sprísňovania menovej politiky, aby podporila finančnú stabilitu po páde amerických regionálnych bánk.
Banka však vo svojom vyhlásení podľa ČTK naznačila, že je blízko pozastavenia ďalšieho zvyšovania nákladov na úvery v súvislosti s nedávnym otrasmi na finančných trhoch po páde dvoch amerických bánk.
Zvyšovaním úrokov sa Fed snaží spomaliť infláciu, ktorá vo februári predstavovala šesť percent. Rast úrokov má znížiť výdavky za tovary a služby a dostať infláciu späť k dvojpercentnému cieľu. Môže však tiež zvýšiť napätie v bankách.
Príde ešte jedno zvýšenie sadzieb?
Aktualizované projekcie ukazujú, že desať z 18 členov menového výboru očakáva ďalšie zvýšenie úrokov o štvrť percentuálneho bodu do konca roka. To je rovnaký údaj ako v decembrovej projekcii. Posunom, spôsobeným nečakaným krachom bánk Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank v tomto mesiaci, je však, že Fed v najnovšom vyhlásení neuvádza, že bude pravdepodobne vhodné "pokračujúce zvyšovanie". Toto vyjadrenie Fed používal vo vyhláseniach od vlaňajšieho marca. Tentoraz len uviedol, že môže byť vhodné určité ďalšie sprísnenie menovej politiky.
Fed vo vyhlásení uviedol, že bankový systém USA je zdravý a odolný. Poznamenal však, že nedávne napätie v bankovom sektore pravdepodobne sprísni podmienky pre poskytovanie úverov domácnostiam a podnikom a bude mať dopad na ekonomickú aktivitu, najímanie nových zamestnancov a infláciu.
Boj s infláciou ešte neskončil
Vo vyhlásení sa neuvádza, že boj s infláciou sa podarilo vyhrať. Z nového vyhlásenia potom zmizla formulácia, že inflácia spomalila, a nahradilo ju, že zostáva zvýšená. Prírastok pracovných miest je podľa Fedu robustný.
Podľa nového výhľadu by miera nezamestnanosti mala do konca roka vzrásť na 4,5 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej, ako uvádzala decembrová prognóza Fedu. Výhľad ekonomického rastu Fed znížil na 0,4 percenta z predchádzajúcich 0,5 percenta. Inflácia by sa do konca roka mala znížiť na 3,3 percenta. V decembri Fed čakal do konca tohto roka infláciu 3,1 percenta.
Výsledok dvojdňového zasadnutia znamená náhlu zmenu stratégie centrálnej banky. Ešte pred dvoma týždňami šéf Fedu Jerome Powell v Kongrese vypovedal, že vyššia než očakávaná inflácia pravdepodobne donúti Fed zvýšiť úrokové sadzby vyššie a rýchlejšie, ako sa očakávalo, upozornila agentúra Reuters.