Nárast úrokových sadzieb v predchádzajúcom období na Slovensku vyhnal ceny úverov poriadne vysoko. A to až tak, že hypotéky aj spotrebné úvery u nás patria medzi najdrahšie v eurozóne. Dlžníkom by však mohla pomôcť zmena kurzu menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) a postupný pokles úrokových sadzieb.
Ako upozornili analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, Slovensko má piate najdrahšie hypotéky aj spotrebné úvery v eurozóne. Úrokové sadzby pri hypotékach začali u nás rásť v prvej polovici roka 2022 a postupne sa vyšplhali na priemernú úroveň nad štyrmi percentami.
Priemerný ročný úrok na hypotéky bol u nás v júli podľa analytikov ISA na úrovni 4,2 percenta, kým v eurozóne bol vo výške 3,7 percenta. Pri spotrebných úveroch bol úrok na Slovensku 9,7 percenta a v eurozóne 7,8 percenta. V oboch prípadoch tak dlžníci u nás platia v priemere vyššie úroky ako sú v eurozóne.
Najdrahšie úvery sú pritom v pobaltských štátoch, kde mali vysokú infláciu a pre investorov sú rizikovejšie. Nie je to pritom iba hra s číslami. Drahé hypotéky totiž podľa analytikov zvyšujú náklady na bývanie a to spolu s energiami Slovákom uberá značnú časť z ich peňazí. „Podiel výdavkov na bývanie, elektrinu a plyn na celkových výdavkoch domácností bol vlani na Slovensku na úrovni 30,4 percenta, čo bolo najviac v EÚ,“ upozornili analytici.
Považujete úrokové sadzby na úveroch na Slovensku za príliš vysoké?
Čiastočne odľahčiť peňaženky Slovákov s úvermi by mohla aktuálna zmena menovej politiky ECB. Tá totiž v septembri už druhýkrát v tomto roku znížila kľúčové sadzby. Depozitnú sadzbu, ktorou ovplyvňuje menovú politiku, znížila o 25 bázických bodov na 3,5 percenta.
Bude inflácia opäť strašiakom?
„Cieľom ECB je držať infláciu v eurozóne na dvoch percentách. V auguste rástla tempom 2,2 percenta, čo bol najnižší rast od júla 2021. Do konca roka by mala inflácia mierne stúpnuť,“ dodávajú analytici.
Na Slovensku rástla inflácia v auguste druhý mesiac po sebe, medziročne o 3,2 percenta. To je štvrtý najrýchlejší rast v eurozóne po Belgicku (4,5 percenta), Estónsku (3,4 percenta) a Holandsku (3,3 percenta).
V budúcom roku by sa pritom tempo rastu cien na Slovensku malo ešte zrýchliť. Podpíšu sa pod to aj aktuálne vládou ohlásené zmeny v DPH či rastúce ceny plynu. Viac si o očakávanom vývoji cien v roku 2025 môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.