Ako si vybrať cestovné poistenie pred letnou dovolenkou: 6 kľúčových tipov

S prichádzajúcimi slnečnými lúčmi a nezadržateľne blížiacou sa letnou sezónou Slováci opäť vycestujú na dovolenky do zahraničia. Či už plánujete oddych na pláži jadranského mora, alebo aktívnu dovolenku na horách, nemali by ste zabudnúť na cestovné poistenie. Poistenie vás totiž môže zbaviť stresu z prípadných komplikácií, no v prípade vážnejšieho úrazu môže ušetriť aj tisícky eur. Pri dnešnej, takmer neobmedzenej ponuke cestovných poistení, je preto dôležité vedieť na čo si dať pri výbere pozor.

Dovolenka v zahraničí je počas letnej sezóny pre mnoho Slovákov zaslúženým oddychom. Obdobie spojené s prázdninami školákov, je preto najfrekventovanejším obdobím nie len na cestách, ale aj na letiskových termináloch, kde sa na letnú sezónu pripravujú mesiace dopredu. Vysnívaná dovolenka sa však môže v prípade neočakávanej situácie otočiť hore nohami.

1. Buďte si vedomí všetkých rizík

Medzi najčastejšie riziká s ktorými sa stretávame je strata batožín, odcudzenie cestovných dokladov, drobné úrazy vyžadujúce ambulantné ošetrenie, no v horšom prípade môže dôjsť aj k úrazom vyžadujúcim hospitalizáciu a liečbu v nemocničnom prostredí. Ďalšou nepríjemnosťou je aj samotné nevycestovanie, s ktorým sa spájajú zvýšené náklady súvisiace so storno poplatkami.

2. Stanovte si svoje potreby a očakávania

Typ cestovného poistenia a jeho cena závisí na rôznych faktoroch vašej dovolenky. Jeden z najzákladnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výber poistenia, je dĺžka vášho pobytu. Ak sa jedná o predĺžený víkend, poistenie môže stáť iba zopár eur, no ak sa chystáte na viac ako dvojtýždňovú rodinnú dovolenku, poistenie sa pre všetkých členov rodiny môže vyšplhať na stovky eur. V takejto situácii je v niektorých prípadoch dokonca výhodnejšie, uzavretie celoročného cestovného poistenia, ktoré je síce o niečo drahšie, no pokryje vaše riziká aj počas ďalších ciest v danom roku.

tipy na výber cestovného poistenia pred letnou dovolenkou
Poistenie pri aktívnej dovolenke sa o niečo predraží. Foto: unsplash.com/Emily Adams

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje výber poistenia, je typ vášho vysneného pobytu. Ak sa chystáte na aktívnu dovolenku počas ktorej si plánujete užívať adrenalínové športy ako bungee jumping, windsurfing či lezenie po skalách, vaše poistenie sa môže predražiť. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim cenu poistenia je výber destinácie. Poistenie v rámci Európskej únie je niekoľkonásobne lacnejším variantom ako poistenie do geograficky vzdialených krajín. A to najmä kvôli neželaným udalostiam ako hospitalizácia, prevoz do domovskej krajiny či kvôli rizikám spojeným s politickou situáciou.

3. Čo mi poistenie pokrýva?

Pri výbere cestovného poistenia je podstatné vedieť, čo vám dané poistenie pokrýva. Medzi najvýznamnejšie položky patrí jednoznačne pokrytie nákladov spojených so zdravotnými komplikáciami. Je preto dôležité zistiť, či vaše cestovné poistenie pokrýva iba nevyhnutné ambulantné ošetrenie, alebo sú v cestovnom poistení zahrnuté aj náklady na hospitalizáciu a s ňou spojená úhrada všetkých liečiv, náklady na záchrannú činnosť či prevoz zranenej osoby do domovskej krajiny vrátane repatriácie. Medzi ďalšie významne položky patrí aj poistenie storno nákladov, či nákladov spojených so zlou politickou situáciou.

4. Dbajte na poistný limit.

Aj keď všetci dovolenkári dúfajú v bezproblémový priebeh zahraničného pobytu, je dobré byť pripravený aj na vážnejšie situácie, ktoré môžu nastať. Je preto vhodné uvážiť akú výšku poistného krytia zvolíte. V prípade ak sa chystáte na dobrodružnejší typ dovolenky, na ktorej je riziko vážnejšieho úrazu zvýšené, je dobré zvoliť vyššiu hodnotu poistného limitu, ktorý vám pokryje aj tie najzávažnejšie komplikácie. Ak však plánujete víkendovú prechádzku v jednom z európskych veľkomiest, zaobídete sa aj s bežnou výškou poistného krytia bez nutnosti navýšenia.

5. Zvoľte si správne.

Aj keď v spleti najrôznejších cestovných poistení je náročné vyznať sa, investovaný čas a vhodná voľba poistenia, ktorá sedí práve vám, sa môže vyplatiť.

Poisťovne ponúkajú množstvo najrôznejších benefitov ako napríklad poistenie cez SMS, poistenie bez limitu, rekreačné športy bez príplatku, zľavy pre držiteľov ISIC, možnosť krátkodobého aj dlhodobého poistenia a mnoho ďalších. Je preto iba na vás ktoré si vyberiete.

6. Ako ušetriť na cestovnom poistení?

Ak sa chytáte na dlhšiu dovolenku v kruhu celej rodiny, výška poistenia môže vzrásť na vyššiu hodnotu. Existuje však niekoľko možností ako ušetriť. Prvou skupinou ktorá má možnosť ušetriť takmer na všetkých typoch poistenia, sú študenti. Vďaka medzinárodnému preukazu ISIC, platnému po celej Európskej únií, maju študenti možnosť získať cestovné poistenie za zvýhodnenú cenu. V prípade rodín, sa odporúča poistiť všetkých členov v jednom balíku poistenia, vďaka čomu ušetríte nie len peniaze, ale aj čas.

Čo preferujete pri svojom cestovaní za hranice: Jednorazové alebo celoročné cestovné poistenie?

Zúfať nemusia ani ľudia, ktorí cestujú osamote. Poistenci niektorých poisťovní majú cestovné poistenie za zvýhodnenú cenu. Dobré je si tiež skontrolovať iné bankové či iné produkty, ktoré už využívate. Častokrát k nim ako bonus totiž dostávate práve aj cestovné poistenie, na čo ste možno po čase už aj zabudli.

Viac o téme: cestovné poistenie , cestovný ruch , kľúčové tipy , letné dovolenky , poistenie , poistné , poistné krytie , poistné udalosti , turizmus

Súvisiace články

Aktuálne správy