Ako sa dá kúpiť banka za dva dni? Šéf HSBC opísal, ako cez víkend prevzali britskú pobočku skrachovanej Silicon Valley Bank

, Redakcia

Pád Silicon Valley Bank počas búrlivého marcového víkendu priniesol množstvo zvratov. Regulátori hľadali všetky dostupné možnosti, ako zamedziť šíreniu nákazy na ďalšie inštitúcie. Inak to nebolo ani v Spojenom kráľovstve, kde sa za dva dni zrodil obchod, pri ktorom prevzala banka HSBC britskú pobočku Silicon Valley Bank.

„V piatok som sa venoval svojej bežnej práci. Ak by mi niekto povedal, že do dvoch alebo troch dní získame inú banku, neveril by som mu,“ citoval generálneho riaditeľa HSBC UK Iana Stuarta web cnbc.com.

Veci sa totiž podľa jeho slov diali veľmi rýchlo. Americké regulačné úrady vyhlásili Silicon Valley Bank za insolventnú v piatok, čo vyvolalo poplach aj na trhoch, kde pôsobili jej pobočky. Jedným z nich je aj Veľká Británia. Bank of England reagovala vyhlásením, že ak sa nenájde žiadne zmysluplné riešenie, pošle britskú pobočku Silicon Valley Bank do konkurzu.

Ako opísal Stuart, do kontaktu s regulátorom sa dostali v sobotu po 10:30, kde ponúkli svoju pomoc. Celú situáciu konzultoval s globálnym šéfom HSCB Noelom Quinnom. „Myslím, že v tom bode sme sa len snažili ponúknuť akúkoľvek pomoc, ktorú sme mohli,“ hovorí Stuart.

Audit za päť hodín

V panike pritom zostalo množstvo firiem, ktoré mali v britskej pobočke Silicon Valley Bank svoje vklady. Viac ako 200 z nich sa v sobotu obrátilo na miestny rezort financií so žiadosťou o pomoc. Bez peňazí z banky by totiž neboli schopní uhrádzať svoje záväzky.

Veci sa vyvíjali veľmi rýchlo a prístup k dátam pobočky Silicon Valley Bank podľa Stuarta HSBC dostala v nedeľu ráno. „Mali sme asi päť hodín na vykonanie due diligence,“ povedal. Zástupcovia banky počas dňa absolvovali množstvo stretnutí a diskusie s regulátorom sa ťahali až do neskorej nedeľnej noci.

HSBC pritom nebola sama, ktorá posudzovala možnosť prevzatia britskej pobočky Silicon Valley Bank. Podľa cnbc.com boli v hre taktiež bankové domy OakNorthBank, The Bank of London a investičná spoločnosť Royal Group z Emirátov.

Bol to risk?

Definitívne rozhodnutie prevziať banku podľa Stuarta padlo v pondelok v skorých ranných hodinách. Oficiálne prevzatie pobočky Silicon Valley Bank za jednu libru HSBC oznámila v pondelok o siedmej hodine miestneho času. Dohoda chránila vklady v objeme 6,7 miliardy libier.

Či stačí päťhodinový audit na prevzatie banky s vkladmi niekoľkých miliárd libier? Podľa Stuarta sa snažili pozerať na celú situáciu ako na príležitosť. „Päť hodín nie je veľa času na vykonanie hĺbkového auditu, ale rozhodovali sme sa tak: Existujú nejaké čierne diery? Nie, nič čo by sme videli,“ dodal Stuart.

Viac o téme: banková kríza, bankrot, HSBC, Silicon Valley Bank

Súvisiace články

Aktuálne správy