Ako asi vyzerá priemerný miliardár? Zavrite oči a predstavte si amerického dôchodcu

Medzi najznámejších dolárových miliardárov patria Elon Musk, Jeff Bezos či ešte o niečo mladší zakladateľ stále najpoužívanejšej sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg. Aj keď práve tieto osobnosti pútajú najviac pozornosti, spomínaní podnikatelia sú výnimkami a na miliardové bohatstvo je vo väčšine prípadov potrebných o pár rokov navyše. Aký je medián veku dolárového miliardára a z akého štátu ich pochádza najviac?

Práve týmito otázkami sa zaoberal najnovší prieskum spoločnosti Altrata, ktorého výsledky publikoval web cnbc.com. Pre lepšiu predstavu, medián nie je priemerným vekom, ale je to hodnota rozdeľujúca celok na dve rovnaké polovice.

V roku 2022 bol z celkového počtu 3194 dolárových miliardárov medián veku 67 rokov. Dôkazom toho, že väčšina ľudí s majetkom s deviatimi nulami sú dôchodcovia je aj fakt, že až 42 percent miliardárov sú ľudia s vekom vyšším ako 70 rokov. Dosiahnutie miliardového majetku pred 50-tym rokom života sa naopak podarí iba 10 percentám z celkového počtu.

Rôzny vek rôzne odvetvia?

S pribúdajúcim vekom sa však mení aj zdroj bohatstva. Sedemdesiatnici majú najväčšie 18-percentné zastúpenie vo financiách, s 11 percentami nasledujú podniky rôzneho zamerania a v 8,3 percentách prípadov je to podnikanie v oblasti nehnuteľností.

U miliardárov medzi 50 a 70 rokom života majú najväčšie zastúpenie oblasti bankovníctva a financií v 24 percentách prípadov, avšak majetok veľkej hodnoty im priniesla aj oblasť priemyselných podnikov (8,3 percenta). Miliardári mladší ako 50 rokov nadobudli svoj majetok najmä v bankovníctve a financiách (21 percent) no v tejto vekovej skupine sa výraznejšie presadili aj v oblasti technológií s 20 percentami.

Čo sa týka zastúpenia žien, ich počet v zozname sa pomaly zvyšuje, stále však predstavujú iba výraznú menšinu. Ich podiel v klube miliardárov v minulom roku predstavoval iba 12,5 percenta. Ženy však podľa prieskumu bohatnú do týchto enormných rozmerov o niečo skôr. Takmer pätina ženských miliardárok je totiž pod vekovou hranicou 50 rokov.

medián svetových miliardárov
V posledných mesiacoch najbohatší človek planéty Bernard Arnault. Foto: SITA/AP

Pre zaujímavosť, v posledných mesiacoch najbohatším človekom planéty bol francúzsky podnikateľ Bernard Arnault. Narodil sa v marci 1949 a aktuálne tak má 74 rokov. Jeho impérium pozostáva z viacerých luxusných značiek s vlajkovou loďou Louis Vuitton. Na prelome mája a júna sa však podľa Bloomberg Billionaires indexu znova na pozíciu najbohatšieho človeka planéty vrátil Elon Musk. Podľa rebríčka Forbes je ešte stále najbohatším Arnault.

USA a New York na vrchole

Medzi krajinami si však aj naďalej v rebríčku miliardárov s veľkým prehľadom drží prvenstvo USA, kde ich je situovaných až 955. Druhá v poradí je Čína, ktorú obýva 357 miliardárov. Celosvetovo sa však v roku 2022 počty prémiového klubu prepadli. Žiadny z kontinentov nezaznamenal nárast a celosvetový počet sa tak vlani znížil o 3,5 percenta.

Prieskum sa taktiež zameral na koncentráciu dolárových miliardárov v jednotlivých mestách. Pravdepodobne nikoho neprekvapí že najväčšie zastúpenie v top 15 mestách majú Spojené štáty americké na čele s mestami ako New York, ktorý si drží prvenstvo s počtom 136 miliardárov či San Francisco, ktoré sa umiestnilo na 3. mieste s 84 miliardármi. V prvej päťke sa umiestnil aj Hong Kong – 112 miliardárov, Moskva – 76 miliardárov a Londýn so 75 miliardármi.

Viac o téme: Bernard Arnault , Čína , Elon Musk , Jeff Bezos , majetok , Mark Zuckerberg , miliardy , New York , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy