
Z amerických akciových trhov prichádzajú pozitívne správy. Aj keď utorňajšie obchodovanie uzavreli zmiešane, výrazne sa darilo technologickým titulom a širší index S&P 500 už dokonca vymazal všetky tohtoročné straty. Investori pozitívne reagujú na priaznivé dáta o americkej inflácii a aj na obchodnú dohodu medzi USA a Čínou.
Americké akciové indexy uzavreli utorňajšie obchodovanie zmiešane. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,72 percenta na 5886,55 bodu. Zmazal tak už všetky tohtoročné straty a je o 0,3 percenta vyššie ako na začiatku tohto roka. Výrazne sa darilo technologickým titulom, ktorých index Nasdaq Composite posilnil o 1,61 percenta na 19 010,08 bodu. Naopak, Dow Jonesov index zahŕňajúci akcie tridsiatich popredných amerických podnikov zaznamenal pokles, a to o 0,64 percenta na 42 140,43 bodu.
Za poklesom indexu Dow Jones stojí prudký pokles akcií najväčšej americkej zdravotnej poisťovne UnitedHealth Group o 17,6 percenta. Spoločnosť totiž pozastavila celoročnú finančnú prognózu kvôli vyšším než očakávaným nákladom na zdravotnú starostlivosť a oznámila tiež rezignáciu generálneho riaditeľa z osobných dôvodov, uviedla agentúra AP.
Americký dolár v utorok na devízových trhoch oslabil. Dolárový index, ktorý sleduje hodnotu amerického platidla voči košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 21:45 SELČ klesal o 0,8 percenta na 100,97 bodu. Dolár tak prišiel o väčšinu ziskov z predchádzajúceho rastu, keď index vzrástol o viac ako jedno percento. Euro voči doláru pred 22:00 h SELČ spevňovalo o 0,92 percenta na 1,119 USD. Dolár voči jenu potom oslaboval o 0,65 percenta na 147,396 JPY.
Budú akciové indexy v zvyšnej časti tohto roka rásť?
Kľúčové indexy vzrástli už v úvode týždňa, a to o viac než 3 %. Trhy tak reagovali na dohodu Washingtonu a Pekingu o výraznom znížení vzájomných dovozných ciel o 115 percentuálnych bodov. USA tak budú uplatňovať dovozné clá na čínske výrobky vo výške 30 % a Čína na produkty z USA na úrovni 10 %. Dohoda platí 90 dní, čím si obe strany vytvorili priestor na ďalšie rokovania.
V utorok potom indexy podporila správa o vývoji inflácie v USA. Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch vzrástli v apríli medziročne o 2,3 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 2,4 %.
Navyše, v medzimesačnom porovnaní rástli spotrebiteľské ceny miernejšie, než predpokladali analytici. Tí počítali s rastom na úrovni 0,3 %, americké ministerstvo práce však oznámilo, že inflácia dosiahla 0,2 %.