Akcie v USA pred zasadnutím Fedu a štatistikou posilnili: Dolár vzrástol

Akcie v Spojených štátoch na začiatku nového týždňa mierne posilnili. Investori boli opatrní pred správou o inflácii a zasadnutím menového výboru centrálnej banky USA (Fed) v tomto týždni. Trhy tiež sledujú vývojovú konferenciu spoločnosti Apple, ktorá sa dnes začala.

Index Dow Jones vzrástol o 69,05 bodu, teda 0,18 percenta, na 38.868,04 bodu. Širší index Standard & Poor ‚s 500 stúpol o 13,8 bodu, čiže 0,26 percenta, na 5360,79 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 59,40 bodu, čiže 0,35 percenta, na 17.192,53 bodu.

Správa o vývoji indexu spotrebiteľských cien v USA bude zverejnená v stredu, teda v ten istý deň ako výsledky dvojdňového zasadnutia Fedu. Očakáva sa, že Fed úrokové sadzby meniť nebude, mal by však zverejniť aktualizované ekonomické a politické výhľady. Investori sa zamerajú hlavne na náznaky toho, kedy by mohla banka začať znižovať úrokové sadzby. Po piatkovej správe o zamestnanosti za máj obchodníci zmiernili očakávania zníženia sadzieb v septembri, šanca na pokles úrokov v tomto mesiaci sa teraz pohybuje okolo 50 percent.

Posilnili akcie aeroliniek Southwest Airlines

Akcie Applu sa začiatkom vývojovej konferencie oslabili. Investori sú zvedaví hlavne na aktuálne informácie o tom, ako firma do svojej ponuky začleňuje umelú inteligenciu. Posilnili akcie aeroliniek Southwest Airlines po tom, ako investor Elliot Investment Management zverejnil, že má podiel vo firme. Vzrástli aj akcie firmy Nvidia po tom, ako vstúpilo do platnosti rozdelenie akcií v pomere desať ku jednej, napísala agentúra Reuters.

dolár, euro, mena, peniaze, bankovky
Ilustračné foto Zdroj: pexels.com/Ibrahim Boran

Euro začalo týždeň poklesom a zostúpilo až na mesačné minimum voči doláru. Pod tlak sa dostalo kvôli správe, že francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v reakcii na jasnú porážku svojej strany v eurovoľbách rozhodol rozpustiť parlament a vypísať predčasné parlamentné voľby. Tento týždeň bude pre trhy rušný. Okrem zverejnenia údajov o inflácii v USA a záveru dvojdňového zasadnutia Fedu v stredu potom koncom týždňa zasadá menový výbor japonskej centrálnej banky. Americký dolár podporila tiež piatková správa o vývoji nezamestnanosti, ktorá ukázala, že v USA v máji vzniklo viac pracovných miest, ako sa čakalo. Mzdy potom vzrástli viac, ako analytici predpokladali, čo prinútilo niektorých obchodníkov k zmierneniu očakávaní, že Fed zníži sadzby už v septembri.

Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, stúpol o 0,3 percenta na 105,15 bodu. Euro voči doláru oslabilo o 0,4 percenta na 1,0765 USD. Dolár k jenu posilnil o 0,2 percenta na 157 JPY. Euro voči jenu kleslo o 0,2 percenta na 168,97 JPY.

Viac o téme: doláre , Fed , nárast , posilnenie , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy