Akcie, dlhopisy aj kryptomeny: Svetové trhy ukončili jeden zo svojich najhorších rokov

, Vanda Zajacová

Rok 2022 sa ukázal byť jedným z najhorších rokov pre finančné trhy v nedávnej histórii. Ceny akcií aj dlhopisov klesli, výnimočná volatilita rozvírila meny aj komodity a ceny kryptomien sa výrazne prepadli v dôsledku série kríz a bankrotov v sektore.

Index S&P 500 si za posledný rok odpísal o 19 %, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average klesol o 8,8 %. Nasdaq Composite sa prepadol o 33 %, pričom bol zasiahnutý najmä prudkým poklesom technologických akcií. Všetky tri indexy zaznamenali najväčší pokles od roku 2008. Teda roku, ktorým odštartovala finančná kríza po kolapse banky Lehman Brothers.

https://datawrapper.dwcdn.net/bXJTr/2/

Európske akcie zaznamenali najhorší ročný výkon od roku 2018. Celokontinentálny index Stoxx Europe 600, ktorý zahŕňa spoločnosti s veľkou, strednou a malou kapitalizáciou zo 17 európskych krajín a pokrýva približne 90 % trhovej kapitalizácie európskeho akciového trhu, ukončil rok s poklesom 13 %. Nemecký akciový index DAX stratil za posledný rok 12 %.

https://datawrapper.dwcdn.net/KhSZm/2/

V Ázii indexy Hang Seng v Hong Kongu a Shanghai Composite v pevninskej Číne skončili rok s prepadom o 15 %. Japonský Nikkei 225 stratil za rok 9,4 %.

Investori sa museli potýkať s vplyvom prudko rastúcich cien, jastrabou menovou politikou hlavných centrálnych bánk, následkami ruskej invázie na Ukrajinu, pokračujúcou energetickou krízou či obmedzeniami v súvislosti s pandémiou koronavírusu v Číne.

Negatívny sentiment zasiahol aj trh s dlhopismi. Pokles ich cien viedol k výraznému nárastu výnosov. Výnosy amerických desaťročných vládnych dlhopisov dosiahli 3,826% v porovnaní s 1,496% na konci roka 2021.

Pohroma pre technologický sektor

Makroekonomické faktory, negatívne finančné výsledky a nepriaznivé korporátne správy mali v roku 2022 vplyv predovšetkým na akcie najväčších technologických spoločností. Potvrdzuje to aj vývoj indexu NYSE FANG+, ktorý sleduje výkonnosť firiem, ako sú Meta Platforms, Amazon, Apple, Netflix či Tesla. Index sa v medziročnom porovnaní prepadol o 40 %.

https://datawrapper.dwcdn.net/Ksfvt/2/

Akcie spoločnosti Tesla utrpeli najhorší rok v histórii, keď bol jej generálny riaditeľ Elon Musk zapletený do mnohých kontroverzií v súvislosti s prevzatím Twitteru.

Spoločnosť Meta Platforms utrpela sériou možných žalôb a hroziacimi  miliardovými pokutami.

Bitcoin stratil viac ako polovicu hodnoty

Negatívny vývoj neobišiel ani sektor kryptomien. Ten bol výrazne ovplyvnený poklesom dôvery investorov po kolapse burzy FTX, ktorá následne vyvolala dominový efekt naprieč celým odvetvím. Hlavná kryptomena bitcoin si za rok 2022 odpísala viac ako 60 % zo svojej hodnoty, čo bol výrazný obrat oproti rekordným úrovniam dosiahnutým v roku 2021.

Ropnému sektoru sa darilo

Zvýšená volatilita a vývoj na svetových trhoch nemal nepriaznivý dopad na všetky sektory. Darilo sa komoditným aktívam a najmä investorom, ktorí správne načasovali obchody počas roka.

Ceny ropy v USA dosiahla v marci úroveň takmer 130 dolárov za barel a dostali sa tak na 13-ročné maximum po tom, čo zosilnenie ruských útokov na Ukrajine prinútilo zákonodarcov v USA a Európe diskutovať o zákaze dovozu ruskej ropy a energetických produktov. Hoci si cena ropy v druhej polovici roka neudržala svoju dynamiku, i tak zaznamenala kladné zhodnotenie o viac ako 4 %, čo predstavuje pre trhy jeden z mála svetlých bodov v inak chmúrnom roku.

Ropný boom bol dobrou správou aj pre akcie energetických spoločností. Occidental Petroleum Corp., producent, ktorý zaujal aj Warrena Buffetta a stal sa jedným z najväčších podielov Berkshire Hathaway, uzavrel rok s najväčším ročným ziskom v histórii, keď si pripísal viac ako 117 %. Podobne sa aj spoločnosť Exxon Mobil tešila z rekordných ziskov. Akcie firmy si pripísali viac ako 80 %.

Nový rok odštartuje kľúčovými údajmi z USA

V novom roku budú obchodníci ďalej sledovať vývoj kľúčových ukazovateľov naprieč svetovými ekonomikami, ktoré naznačia ďalšie kroky centrálnych bánk a smerovanie menovej politiky.

Už v tomto týždni sa investori dočkajú prvých dôležitých údajov, keď budú zverejnené kľúčové dáta z trhu práce v Spojených štátoch. Očakáva sa, že správa NFP vykáže nárast pracovných miest v nepoľnohospodárskom sektore za december o 200 tisíc v porovnaní s 263 tisícmi v novembri. Miera nezamestnanosti sa predpokladá nezmenená na úrovni 3,7 %.

Pozornosť obchodníkov sa tiež bude sústrediť na zápisnicu z posledného zasadnutia Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC), ktorá by mohla povedať viac o smerovaní budúcich rozhodnutí Fedu o úrokových sadzbách.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , Amazon , Apple , bitcoin , DAX , dlhopisy , Elon Musk , Exxon Mobil , Hang Seng , komodity , kryptomeny , Meta Platforms , Nasdaq , Netflix , Nikkei , NYSE FANG+ , Occidental Petroleum Corp. , ropa , S&P 500 , Shanghai Composite , STOXX Europe , Tesla , Warren Buffett

Súvisiace články

Aktuálne správy