Zvýšenie špeciálnej dane pre Slovnaft je na spadnutie, parlament poslal návrh do druhého čítania

Poslanci z hnutia OĽaNO navrhujú zvýšiť solidárny príspevok z čínností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií zvýšiť z 55 %, čo schválili koncom vlaňajška, až na 70 % zisku. Týka sa to pritom najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft.

Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, ktorý Národná rada (NR) SR schválila v závere minulého roka, by sa mohol zvýšiť z 55 % na 70 % zisku. Zároveň by mal platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj v tomto roku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o solidárnom príspevku, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do 2. čítania.

Novelu predložili do parlamentu poslanci z hnutia OĽANO. Cieľom je podľa nich vrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku na úroveň pôvodného vládneho návrhu zákona. Zákon schválil parlament vlani v decembri so zmenami, ktoré vyplynuli z rokovaní výborov a ktoré jeho znenie zmiernili.

Slovnaft a MOL sa chcú brániť

Mimoriadne zdanenie sa dotýka najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft. Aj keď zavedenie solidárneho príspevku vyplýva z nariadení EÚ, zdanenie v aktuálnej výške Slovnaft odmietol a zvažuje podanie žaloby na arbitrážny súd.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Spoločnosť Slovnaft, ako aj jej materská koncern, maďarský MOL, pritom už pred vlaňajším schválením návrhu varovali pred žalobami a arbitrážou. Maďarská ropná spoločnosť pritom údajne už pracuje na žalobe na slovenskú vládu práve za mimoriadny odvod zo zisku, ktorý v decembri schválila Národná rada SR.

Viac o téme: dane, energetická kríza, legislatíva, mimoriadny odvod, Národná rada SR NR, ropa, Rusko, Slovnaft

Súvisiace články

Aktuálne správy